جنجال تازه در روابط افغانستان و پاکستان

وزارت خارجه پاکستان اعلام کرده است که طاهر خان داور افسر پولیس پیشاور که چندی قبل جسدش در ننگرهار پیدا شده بود، در افغانستان به قتل رسیده است.

به گزارش خبرگزاری صنا، در همین حال عمران خان صدراعظم پاکستان این رویداد را محکوم کرده و دستور داده است تا در مورد کشته شدن طاهر داور تحقیقات عاجل صورت گیرد.

از سوی دیگر اردوی پاکستان در یک بیانیه گفته است، اختطاف داور از اسلام آباد و سپس برخورد مقام های افغان سوالاتی مبنی بر دخالت حلقاتِ بیشتر از یک گروه تروریستی در افغانستان را درین قضیه مطرح می‌سازد.

در این بیانیه تاکید شده‌است که نیرو های امنیتی افغان در راستای حصار کشی در امتداد خط دیورند و هماهنگی امنیتی در سرحد همکاری کنند تا از استفاده خاک افغانستان بر ضد پاکستان جلوگیری شود.

اما مقام‌های افغان می‌گویند که طاهر خان داور افسر پولیس پاکستان به آن سوی خط دیورند کشته شده‌ و جسدش به خاک افغانستان آورده شده‌است.

حیات الله حیات والی ننگرهار گفته است که جسد این پولیس پاکستانی در جوار خط دیورند در صد متری پوسته نظامی پاکستان یافت شده‌است.

وی افزود؛ “ما این موضوع را شدیداً محکوم می‌کنیم و اطمینان می‌دهیم که در خاک افغانستان در این‌گونه قتل های مرموز هرگز نه مردم افغانستان دست دارند و نه هم دولت افغانستان.”

هواداران جنبش تحفظ پشتون‌ها به رهبری منظور پشتین دیروز در بسیاری مناطق پاکستان مظاهره کرده و اردوی این کشور را به دست داشتن در قتل داور متهم کردند.

والی ننگرهار بدون آنکه از کسی نام بگیرد گفت، “دولت جمهوری اسلامی افغانستان و به خصوص مردم ننگرهار درین مورد بسیار متاسف اند، به خاطری که کار را کسی دیگر انجام داده و متاسفانه جسد را به منطقه ما آورده است. فکر می‌کنم که افغان ها و هم مردم پشتونخواه می‌دانند که داور قربانی چه چیز شد و کی او را از بین بُرد.”

حیات الله حیات گفت، درین مورد که جسد داور از سوی کی و چه گونه به ولسوالی مومند دره انتقال داده شده، بررسی‌ها آغاز شده است.

این درحالی است که داعش ظاهراً در یک نامه مسئولیت قتل طاهر خان داور را پذیرفته است؛ منظور پشتین رهبر جنبش تحفظ پشتون‌ها به روز چهارشنبه در یک پیام ویدیویی گفت که این نامه به زبان پشتو اما به رسم الخط اردو نوشته شده‌است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=48621