روزنه تاریک در برابر شهروندان افغانستان

چهارشنبه سوم اسد، پاکستانی‌ها برای شرکت در انتخابات پارلمانی و ولایتی، پای صندوق‌های رأی رفتند. کمیسیون انتخابات پاکستان، یک روز بعد، نتایج اولیه انتخابات را اعلام کرد که از پیشتازی حزب «تحریک انصاف» به رهبری «عمران‌خان» حکایت دارد.

بر اساس قانون اساسی پاکستان، حزبی که موفق به کسب اکثریت آراء در انتخابات مجلس شود، دولت آینده را برای ۵ سال ایجاد خواهد کرد. با توجه به پیشتاز بودن حزب تحریک انصاف در انتخابات مجلس، پیش‌بینی می‌شود که عمران‌خان، نخست‌وزیر آینده پاکستان خواهد شد.

این ورزشکار سابق پاکستان که اکنون خود را برای تصاحب کرسی نخست‌وزیری آماده می‌کند، چهره چندبُعدی در سیاست کشورش است. او زمانی در پاکستان به شهرت رسید که در سال ۲۰۰۸، با حملات طیاره های بدون سرنشین امریکایی در مناطق قبایلی پاکستان، مخالفت کرد.

چهار سال بعد، یعنی در سال ۲۰۱۲، اظهارات او در افغانستان نیز به سرخط اخبار تبدیل شد و این زمانی بود که عمران‌خان، جنگ علیه نظامیان خارجی و دولت افغانستان را جهاد خواند.

او سپس حضور امریکا را در افغانستان اشغال عنوان کرد و در سال جاری در گفتگو با تلویزیون «آر.تی» روسیه نیز گفت که جنگ جاری در منطقه، جنگ منافع امریکا است.

عمران‌خان که شخصیت پیچیده در سیاست پاکستان به شمار می‌رود و برخی او را با ترامپ مقایسه کرده‌اند، مشکل کشورش را افراط‌گرایی نه بلکه فساد دانسته است.

علاوه بر این، دیدگاه غالب این است که عمران‌خان در تبانی و همسویی با ارتش و سازمان استخبارات پاکستان بسر می‌برد. این ادعای نزدیک به واقعیت، توسط حزب «مسلم لیگ» شاخه «نوازشریف» نیز مطرح شده است.

از آنجا که طرح‌ها و برنامه‌های ارتش و سازمان «آی.اس.آی» در جهت حمایت از طالبان افغانستان قرار دارد، عمران‌خان نیز با روحیات خاص خود، صددرصد از این سیاست پیروی خواهد کرد. او در صورتی که نخست‌وزیر شود، به کمک استراتژی ارتش کشورش خواهد آمد و این یعنی این که طالبان از حمایت آشکار اداره غیرنظامی پاکستان نیز برخوردار خواهند شد، همان اتفاقی که در زمان تشکیل گروه طالبان رخ داد و اداره بی‌نظیربوتو به حمایت آشکار این گروه شتافت و «نصیرالله بابر» وزیر داخله خود را مأمور سازمان‌دهی طالبان کرد.

با توجه به این وضعیت، دورنمای روشنی در روابط پاکستان و افغانستان دیده نمی‌شود و این همان روزنه کم‌فروغ و حتی تاریک در مقابل شهروندان افغانستان نیز هست که مدت‌ها چشمان آنان را اذیت خواهد کرد.

محمد مرادی – خبرگزاری صنا

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=38940