سفیر افغانستان در پکن: نظامیان افغان در خاک چین آموزش خواهند دید

سفیر افغانستان در پکن می‌گوید که دو کشور همکاری‌های نظامی خود را برای مقابله با گسترش داعش و القاعده افزایش می‌دهند و نظامیان افغان نیز به زودی در خاک چین آموزش خواهند دید.

به گزارش خبرگزاری صنا، جانان موسی زی، سفیر افغانستان در پکن اعلام کرد که چین در پی افزایش همکاری نظامی با افغانستان نظر دارد تا نظامیان افغان را آموزش دهد.

وی در گفت‌وگو با «رویترز» اظهارداشت که دولت افغانستان همچنین از طرف چینی خواسته تا نیروهای امنیتی افغان را به بالگردهای جنگی مجهز کند.

این در حالی است که ماه گذشته پکن گزارش‌هایی مبنی بر استقرار نظامیان چینی در خاک افغانستان و ایجاد یک «تیپ کوهستانی» در منطقه «واخان» را تکذیب کرد.

سفیر افغانستان درباره آموزش نیروهای امنیتی افغان توسط چین گفت: آموزش نیروهای افغان ضروری است و چین این کار را انجام خواهد داد.

موسی‌زی افزود که ارتش چین به آن‌ها وعده داده تا دو بالگرد بال ثابت و نیز ترابری را برای تخلیه مجروحان از مناطق درگیری در اختیار نیروهای افغان قرار دهد.

وی ادامه داد که خدمه پرواز این بالگردها پرواز خود را در چین آغاز کرده‌اند.

سفیر کشورمان در چین اظهار داشت که کابل از پکن خواستار تامین خودروهای زرهی، بالگردهای جنگی و هواپیماهایی شناسایی برای نیروهای افغان شده است.

به گفته این موسی زی، پاسخ چین نیز مثبت بوده است و کابل از طرف چینی خواسته تا این بالگردها را در اختیار نیروها قرار دهد و یا برای خریداری آن به کابل کمک کند.

این دیپلمات ارشد افغان درباره جزئیات کمک‌های مالی چین و یا نوع خودروهای زرهی چیزی نگفت اما اظهار داشت که بالگردها احتمالا بالگردهای ساخت شوروی مانند MI-35 خواهد بود.

موسی‌زی با اشاره به گزارش‌هایی درباره ساخت پایگاه نظامی توسط چین در منطقه واخان و استقرار نظامیان چینی در این پایگاه نیز تصریح کرد: هیچ پرسنل نظامی چینی مربوط به تیپ کوهستانی و یا غیر از آن در افغانستان حضور ندارد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=42532