صالح: آتش‌بس ارگ با طالبان عواقب خطرناک و خونینی را در پی خواهد داشت

رئیس پیشین امنیت ملی می گوید که از دید سیاسی و اخلاقی اعلان آتش بس یکطرفه شاید بتواند موقف حکومت را تحکیم نسبی ببخشد، اما از دید امنیتی خطرات بسیار جدی و احتمالا فاجعه انگیز و خونین را در پی خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری صنا، آقای صالح در واکنش به اعلام آتش رئیس جمهور غنی با طالبان، در صفحه فیسبوکش نوشت: در پهلوی خطرات و عواقب ناگوار امنیتی نظامی این نوع اعلامیه های مبهم و بدون توجیه روحیه را در صفوف نیروهای امنیتی نظامی پایین آورده و رفتار سازشگرانه را در عقبه سیاسی نظام گسترش می‌دهد.

رئیس جمهور غنی امروز پنجشنبه (۱۷ جوزا) از طریق یک پیام ویدیویی آتش بس یکجانبه را با طالبان اعلام کرد. این آتش بس به درخواست صدها عالم دینی و از تاریخ ۲۷ رمضان تا پنجم عید سعید فطر اعلام شده است.

بااین حال، آقای صالح گفت: چنانچه مردم بصورت روزمره شاهد اند هرکس که از ساحه حاکمیت دولت به ساحه زیر کنترول طالبان برود مورد بازپرس جدی شامل تذکیه قومی ، سیاسی و امنیتی قرار میگیرد. اما هیچ نوع بازپرس و تجسس از کسانیکه از ساحه طالب به ساحه دولت داخل میشوند وجود ندارند.

او در ادامه افزود: یعنی اینکه آتش بس استخباراتی سالهاست که به صورت غیر اعلام شده وغیر رسمی تطبیق می‌گردد و یکی از دلایل ناامنی‌ها ، حملات مرگبار و سهولت در ایجاد لانه‌های تروریستی در شهرهای افغانستان بخصوص شهر کابل همین رفتار غیر مسلکی از جانب دستگاه امنیتی دولت است.

به گفته آقای صالح، اکنون خطر آن می‌رود که به بهانه آتش بس یکجانه جوقه‌های طالبان با سهولت بیشتر وارد شهرها شده و حملات گروهی بر اهداف مختلف را در فضای غافلگیرانه و غافل‌گیر کننده انجام دهند.

وی اظهارات داشت: از بدو ظهور شیطانی طالبان تا اکنون آنها پابند هیچ نوع تعهد اخلاقی ، سیاسی و دینی نبوده و همواره کوشیده اند مطابق به آموزه‌های تاکتیکی و نظامی که از جانت عقبه حمایوی شان یعنی پاکستان به آنها داده شده و یا داده می‌شود عمل نمایند. آتش بس یکجانه و قدسیت عید رمضان نیز نمی‌تواند مانع جدی بر اعمال غیر انسانی و دهشت افگنی آنها باشد.

رئیس پیشین امنیت ملی تاکید کرد: در حالیکه این نوع آتش بس می تواند خلاهای بی شمار امنیتی بوجود آورده و مردم را در ترس و هراس قرار دهد آرزوی ما این است که نیرو های امنیتی با شناخت بیشتر که از دشمن دارند مراقبت و ترصد بیشتر داشته باشند. مردم شریف افغانستان که بیشتر از هر ملت دیگر در کره خاکی رنج دیده اند متوجه باشند که آتش بس یکجانبه ارگ هیج تاثیر معنوی و سیاسی بالای دهشت افگنان ندارد و آنها ممکن با هر وسیله درین ایام به اعمال خون‌ آشام خویش شدت بخشند.

گروه طالبان تاکنون به این آتش بس واکنشی نشان نداده است. اما این گروه پیش از بارها به پیشنهادهای صلح حکومت پاسخ منفی داده است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=33110