ضعف حکومت در تطبیق قوانین/ خبرنگاران مصئونیت می خواهند

رئیس بازار رسانه های افغانستان اعلام کرد که قوانین پیرامون وضعیت خبرنگاران پیشرفت های داشته٬ اما در عمل ضعیف جلوه کرده است.

خبرنگاران؛ قشری که در افغانستان با هرگونه مشکلات و چالشی دست و پنجه نرم می کنند و در صفوف نیروهای امنیتی و دوشادوش آنها به انعکاس حقیقت های نهان می پردازند تا آگاهی بخش جامعه خود باشند.

اما این قشر تأثیرگذار در افغانستان با بی مهری فراوانی روبرو بوده و همواره مورد ظلم و خشونت تروریستان و مسئولان دولتی و نیز افراد و اشخاص ناشناس قرار گرفته اند.

همانا خبرنگاران پُل ارتباط بین دولت و ملت هستند و نیاز دارند تا دولت از آنها حمایت کرده و اطلاعات را از آنان کتمان نکند٬ اما گردش روزگار برای این قشر مظلوم برعکس می چرخد و با بی مهری سردمداران حکومت مواجه شده اند.

آمار و گزارش ها نشان می دهد که بیشتر خشونت ها علیه خبرنگاران نخست از سوی کارمندان دولتی و سپس مخالفان مسلح انجام می شود.

وضعیت خبرنگاران در افغانستان

برای بررسی وضعیت خبرنگاران٬ چالش ها و خواست های آنان «حامد پویا» رئیس بازار رسانه های افغانستان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صنا می گوید که خبرنگاران و رسانه ها تحت فشار گروهک های تروریستی و نیز حکومت قرار دارند.

پویا با نگرانی از وضعیت خبرنگاران در کشور٬ افزود: متأسفانه خبرنگاران و رسانه ها در افغانستان تحت فشارهای گروهک های هراس افگن و حکومت قرار دارند که سبب نگرانی جامعه رسانه ای شده است.

عدم توجه حکومت به خواست های خبرنگاران

وی با اشاره به مشکلات خبرنگاران٬ تصریح کرد: این قشر تأثیرگذار در افغانستان با چالش های متعدد از جمله عدم مصئونیت جانی مواجه هستند.

رئیس بازار رسانه های افغانستان با انتقاد از بی توجهی حکومت٬ اظهار داشت: متأسفانه آنچه توقع می رفت٬ حکومت نتوانسته به خواسته های خبرنگاران رسیدگی کند.

حامد پویا گفت: در بخش قوانین پیشرفت های صورت گرفته٬ ولی عدم تطبیق و عملی شدن این قوانین از چالش های بزرگ به شمار می رود.

چرا تروریستان٬ خبرنگاران را هدف قرار می دهند؟

پویا با بیان اینکه هراس افگنان به آزادی بیان و رسانه ها باور ندارند٬ افزود: این گروه ها برای اهداف سیاسی شان می خواهند جامعه بی طرف رسانه ای را هدف قرار دهند.

وی تصریح کرد: تروریستان فکر می کنند که با هدف قرار دادن خبرنگاران و رسانه ها٬ آنها را درجنگ با دولت قوت می دهد.

خواست جامعه رسانه ای از حکومت چیست؟

رئیس بازار رسانه های افغانستان اظهار داشت: از رهبران حکومت می خواهیم که امنیت خبرنگاران و رسانه ها را تأمین کنند تا دیگر جامعه رسانه ای افغانستان سوگوار نباشد٬ زیرا صدمه وارد شدن به جامعه رسانه ای٬ صدمه به آزادی بیان است.

حامد پویا با تأکید به تطبیق قوانین٬ گفت: در حالیکه کارمندان دولتی نیز عامل خشونت علیه خبرنگاران هستند٬ از رهبران حکومت وحدت ملی خواستار تطبیق قوانین هستیم.

پویا در پایان سخنان خود افزود: پیام ما اتحاد و همبستگی خبرنگاران و رسانه ها در برابر این حملات است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=29451