از ضعف در مدیریت نهادهای امنیتی تا اختلافات در حکومت وحدت ملی و ناکامی استراتیژی امریکا

ضعف در مدیریت نهادهای امنیتی و وجود اختلاف‌ها میان رهبران حکومت باعث شده تا مخالفان مسلح حملات شان را در نقاط مختلف کشور افزایش دهند.

این مطلب را شماری از آگاهان امور نظامی اظهار داشته و می گویند که از یک طرف دولت افغانستان واقعاً ضعیف است از جانب دیگر این‌ها میان خود بی اتفاق هستند٬ رئیس جمهور یک چیز می‌گوید رئیس اجرایی چیزی دیگر.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ ساعت ۲ دوشنبه شب طالبان با شکستاندن دو کمربند امنیتی خود را به آخرین کمربند امنیتی شهر فراه رساندند و در آن منطقه کنترول مدیریت شهری و قوماندانی جلب و جذب فراه را نیز در تصرف خود آورند.

وضعیت امنیتی روز و شام سه شنبه در شهر و به چشم خوردن افراد مسلح طالبان در داخل شهر، خطر سقوط مرکز فراه را به دست گروه طالبان افزایش داده بود اما اعضای شورای ولایتی آن ولایت صبح چهارشنبه میگویند که اکنون خطر سقوط شهر برطرف شده است.

همزمان با حمله گروه طالبان «عتیق الله امرخیل» آگاه امور نظامی به خبرگزاری صنا گفت که از یک طرف دولت افغانستان واقعا ضعیف است از جانب دیگر این‌ها میان خود بسیار بی اتفاق هستند. رئیس جمهور یک چیز می‌گوید رئیس اجرایی چیزی دیگر.

امرخیل افزود: دلیل دیگر که مخالفان مسلح تحرکات شان را افزایش داده اند این است که در افغانستان اداره منظم وجود ندارد، وقتی اداره منظم و پایبندی به قانون وجود ندارد، طبعاً نیروهای امنیتی از این‌ها الهام می‌گیرند و متاثر می‎شوند.

کارشناس نظامی با انتقاد از ناکارایی امریکا در جنگ افغانستان می‌گوید که استراتیژی ترامپ در مورد افغانستان نتیجه ای مثبتی در پی نداشته است.

وی تصریح کرد که ترامپ یک بازیگر است؛ نه یک استراتیژیست. از روزی که روی کار آمده است، تنها بازی را به پیش می برد. از اول معلوم بود که این استراتیژی نتیجه نمی‌دهد.

عتیق الله امرخیل٬ پاکستان را مقصر دیگر این اوضاع دانسته و اظهار داشت: تا زمانی که فشار واقعی بالای پاکستان وارد نشود و مراکز تروریزم که در این کشور وجود دارد، نابود نشود، هیچ استراتیژی دیگر فایده ندارد.

با این وجود در حالیکه میدان نبرد برای نیروهای امنیتی داغ بود٬ حمله انتحاری در نزدیکی آنها به وقوع پیوست که در نتیجه سبب شهادت ۱۸ تن از آنها گردید.

این اولین بار نیست که طالبان مراکز ولایات و برخی ولسوالی ها را سقوط می دهد٬ بلکه موضوع ۲ بار سقوط ولایت قندوز و ولسوالی خواجه عمری ولایت غزنی تاکنون از اذهان مردم افغانستان پاک نشده است.

ساعت ها از درگیری بین نیروهای امنیتی و دهشت افگنان طالب گذشت و سرانجام نیروهای امنیتی توانستند کنترول ولایت فراه را به دست بگیرند.

وزارت دفاع گفته است که در جریان عملیات باز پس‌گیری شهر فراه ۱۹۸ طالب کشته و ۱۲۰ تن دیگرشان زخمی شده اند و عملیات تصفیه‌ای در دور دست‌های شهر و ولسوالی های این ولایت فراه به شدت ادامه دارد.

با آنکه آگاهان و چهره های سیاسی کشور از ضعف در نهادهای امنیتی یاد کرده و رهبران حکومت وحدت ملی را مقصر این اوضاع می دانند٬ اما جنرال دوستم معاون نخست ریاست جمهوری که اکنون در ترکیه بسر می برد٬ اعلام کرد که می تواند در کمتر از دو ماه طالبان و القاعده را شکست بدهد.

دوستم در مصاحبه با فاکس نیوز گفته است که من فقط در ظرف کم‌تر از دو ماه می‌توانم طالبان و القاعده را در همکاری با نیروهای امریکا و حمایت هوایی این کشور شکست بدهم.

دوستم با تأکید به مصالحه از طریق قدرت با طالبان٬ تصریح کرد که ما می‌توانیم به یک راه ‌حل صلح‌آمیز با طالبان برسیم، ولی اگر مصمم به پیروزی در جنگ باشیم.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=30785