طالبان منتظر بیرون شدن امریکا از افغانستان نباشند

وزیر امور خارجۀ امریکا، در نخستین سفرش به کابل، ضمن اعلام حمایت واشنگتن از روند صلح به رهبری افغانستان گفت که در گفت وگوهای احتمالی این روند، شرکت خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ مایک پمپیو، وزیر امور خارجۀ ایالات متحده امریکا، دیروز دوشبنه (۱۸ سرطان) در یک سفر غیرمنتظره وارد کابل شد و با رییس‌جمهور غنی در یک نشست خبری حضور یافت.

پمپیو، پیش از این به کوریای شمالی و ویتنام رفته بود و این نخستین سفر وی پس از انتخابش به عنوان وزیر خارجۀ امریکا به افغانستان است.

این مقام امریکایی، در نشست خبری مشترک با رییس‌جمهور که در ارگ ریاست‎جمهوری برگزار شد، از آن چه پیامدهای مثبت اعلام راهبرد امریکا در افغانستان و جنوب آسیا گفته می‌شود نیز سخن زد: «راهبرد جنوب آسیا به مردم افغانستان و نیروهای امنیتی آن این پیام را رساند که ما در کنار شان می‌مانیم. همچنان این راهبرد این پیام را به طالبان می رساند که آنان نباید منتظر بیرون شدن ما باشند. ما نتایج «این راهبرد» را در طالبان می‌بینیم؛ هم در میدان جنگ و هم در روند صلح. در میدان جنگ آنان دیگر آن تحرک گذشته را ندارند.»

او می‌گوید که راهبرد امریکا برای افغانستان و جنوب آسیا که از سوی دونالد ترمپ، رییس‌جمهور این کشور اعلام شد اکنون دارد نتیجه می‌دهد.

به گفتۀ او، بربنیاد این راهبرد فشارها برطالبان برای کشاندن آنان به گفت‌وگوها بیشتر شده است.

او می‎گوید این راهبرد امریکا به مردم افغانستان اطمینان می‌دهد که «ما (ایالات متحده) از نیروهای امنیتی افغانستان پشتیبانی مان را ادامه خواهیم داد تا آنان برای آزادی کشور و مردم شان بجنگند.»

در همین حال، رییس‌جمهور غنی نیز از آن‌چه‌که اقدامات شجاعانه در بر قراری صلح می‌گوید سخن زد.

غنی، نقش کشورهای اسلامی را در برقراری ثبات در افغانستان مهم می‌داند و نقش کشورهای همسایه را نیز در این روند، ارزنده و مهم می‌شمارد: «یک اجماع منطقه‌یی در حال شکل گیری است. همچنین ما از پا درمیانی رهبران اسلام استقبال می‌کنیم. دیدگاه‌های امامان مکۀ مکرمه و مدینۀ منوره یک اقدام بسیار قوی در این باره است.»

وزیر خارجۀ ایالات متحده امریکا، همچنان بر برگزاری یک انتخابات شفاف در افغانستان نیز تأکید ورزید و گفت که واشنگتن از این روند پشتیبانی خواهد کرد.

آقای پمپیو در حالی به کابل می‌آید که به تازه‌گی الیس ویلز، معاون او در جنوب و مرکز آسیا نیز از کابل دیدار کرد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=36821