غنی: افغانستان میدان جنگ نیابتی نیست/ داعش را از لحاظ فکری شکست بدهیم

رئیس جمهور غنی می گوید که افغانستان میدان جنگ نیابتی هیچ کشوری که موجب برهم زدن وحدت ملی ما باشد، نیست و باید از این جنگ نیابتی جلوگیری شود.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ رئیس جمهور غنی با تعداد کثیری از بزرگان، متنفذین، علما و جوانان غرب کابل در قصر سلام‌خانه دیدار کرد.

رئیس‌جمهور گفت که همگرایی و وحدت مردم افغانستان بی‌نظیر است، هدف قراردادن هزاره‌ها و شیعه‌ها، قابل قبول نیست و باید در مقابل این عمل غیر اسلامی و انسانی تروریستان، اقدام همه جانبه شود.

وی افزود که از همین جهت، تصمیم و ارادۀ ما برای این هدف جدی است و تغییرات در بخش امنیتی کابل به همین منظور صورت گرفته است.

غنی علاوه کرد که امنیت کابل با خویش‌خوری‌ها و تیکه‌داری مواجه بود که اکنون وضعیت تغییر کرده است و باید واسطه‌گری و بی‌کفایتی ختم‌شود و افراد توانمند، جای افراد ناکارا و بی‌ظرفیت را بگیرند.

اشرف غنی از مردم خواست که از عملکرد نهادهای امنیتی‌شان نظارت نمایند و هر آمر حوزه و یا فرد امنیتی که کفایت ندارد، باید تشخیص شود و در این زمینه خواستار همکاری همه‌جانبۀ مردم شد.

رئیس‌جمهور به قوماندان امنیه کابل هدایت داد تا در اصلاح حوزه‌های امنیتی اقدام نماید و افراد واجد شرایط را تشخیص و دراین بخش‌ها مقرر کند. همچنان به وی هدایت داد تا پیشنهاد اعمار ساختمان به حوزه های ۱۳ و ۱۸ را ترتیب و از طریق بخش بنایی دولتی، در زمینه اقدام نماید.

غنی به ریاست عمومی امنیت ملی هدایت‌داد تا در پوشش استخباراتی غرب کابل در همکاری با مردم به شمول وکلای گذر، متنفذین و کسبه‌کاران، به نتیجه برسد. همچنان، هدایت داد تا ۱۰ عراده وسایط آمبولانس و نیز وسایط مورد نیاز اطفائیه برای غرب کابل فراهم گردد.

رئیس‌جمهور در مورد ایجاد قطعۀ مردمی، اعمار شفاخانۀ جناح در غرب کابل و همچنان ایجاد پسته‌های بیشتر امنیتی، گفت که دراین زمینه‌ها نیاز به بررسی و بحث‌های بیشتر می‌باشد.

رئیس‌جمهورغنی تأکید ورزید که افغانستان میدان جنگ نیابتی هیچ کشوری که موجب برهم زدن وحدت ملی ما باشد، نیست و باید از این جنگ نیابتی جلوگیری شود.

وی اضافه‌کرد که اکنون جنگ سراسری علیه مردم افغانستان جریان دارد و هدف آن، تضعیف نیروهای امنیتی ودفاعی ماست و باید اجماع غیر سیاسی در حمایت از قوای امنیتی ودفاعی، شکل گیرد.

رئیس‌جمهور گفت که قوای امنیتی و دفاعی ما در حال حاضر، ظرفیت دفاع از خاک‌شان را دارند و دشمن نتوانسته است که به اهداف خود در سقوط برخی ولایات دست یابد و داعش در ننگرهار نیز به شکست مواجه شده است.

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی گفت که داعش را باید از لحاظ فکری نیز به شکست مواجه سازیم و از علمای اهل تسنن و تشیع خواست تا دراین خصوص اجماع نمایند.

رئیس‌جمهورغنی گفت که جنگ کنونی چند بُعدی است که وحدت ملی، وفاق ملی، حاکمیت قانون، قوای امنیتی و دفاعی و مردم ما را هدف قرار می‌دهد و جنگ امروز، برخلاف گذشته، فاقد اصول می‌باشد

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=43674