غنی برکنار و عبدالله مخالفت کرد/ عثمانی به ارزش ۱۳ میلیون دالر قرارداد امضا نمود

در حالیکه وزیر انرژی و آب روز گذشته به حکم رئیس جمهور برکنار شده بود٬ اما وی امروز به ارزش ۱۳ میلیون دالر قرار داد امضا کرد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ رئیس جمهور غنی طی حکمی «علی احمد عثمانی» وزیر انرژی و آب را برکنار کرد٬ اما این تصمیم با مخالفت رئیس اجرایی مواجه شد و در همین حال عثمانی امروز در مقر وزارت انرژی و آب به ارزش ۱۳ میلیون دالر قرارداد امضا کرد.

گفته می شود که عثمانی٬ قرارداد ساخت یک پروژه بزرگ تامین برق آفتابی را با ظرفیت ۵.۵ میگاوات در ولایت دایکندی با یک شرکت خصوصی امضا کرده است.

عثمانی هنگام امضای این قرار داد گفته که پروژه تامین برق ولایت دایکندی به دلیل پراگندگی ولسوالی‌های آن در ۷ منطقه جداگانه، در چهار ولسوالی نیلی، شهرستان، میرامور و اشترلی اجرا می‌شود.

و اما جریان برکناری و اختلافات!

رابطه آقای غنی و وزیر انرژی و آب افغانستان از چند ماه قبل تاکنون تیره شده بود. این خبر زمانی رسانه‌ای شد که آقای عثمانی در آغاز کار پروژه انتقال گاز ترکمنستان از افغانستان به پاکستان و هند (تاپی) در ولایت هرات حضور نداشت.

علی احمد عثمانی از طرف رئیس اجرایی حکومت افغانستان برای این پست معرفی شده بود. براساس توافقنامه سیاسی که منجر به تشکیل حکومت وحدت ملی شد، هردو طرف سهم “برابرگونه” در تعیین اعضای کابینه دارند و در این توافقنامه آمده که عزل و نصب مقامات عالی‌رتبه دولت با توافق دو طرف صورت می‌گیرد.

این رابطه روز گذشته به تیرگی گرایید و رئیس جمهور طی حکمی عثمانی را برکنار کرد.

ولی عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت با تصمیم غنی مخالفت کرد و گفت که با توجه به “دست‌آوردهای مدیریت موفق” آقای عثمانی، تصمیم در مورد سرنوشت کاری او پس از بازگشت رئیس جمهوری افغانستان از سفر چین و “مطابق با روحیه‌ حکومت وحدت ملی اتخاذ می‌شود”.

رئیس اجرایی افغانستان از آقای عثمانی خواسته است تا آن زمان به کارش به عنوان وزیر انرژی و آب ادامه دهد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

61 − 59 =

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=33422