فراخوان مسابقه نقاشی “نوروز در نگاه کودکان پناهنده و مهاجر افغانستان”

انجمن حامی به ریاست داکتر فاطمه اشرفی با بیش از دو دهه فعالیت تخصصی بین‌المللی و حرفه‌ای در حوزه زنان و کودکان پناهنده، با همکاری جمعی از سازمان‌های غیردولتی فعال در حوزه کودکان، مسابقه نقاشی “جشن نوروز” را برای کودکان و نوجوانان مهاجر افغانستانی برگزار نموده است.

این مسابقه با هدف تأکید بر اهمیت جایگاه کودکان مهاجر و پناهنده در ایران و توجه به ظرفیت آن‌ها، شناسایی استعدادهای برتر هنری و ایجاد فضای نشاط و شادی برای کودکان، ضمن برپایی نمایشگاهی از آثار برتر همراه با جشن نوروز، برگزار می‌شود.

دنیای کودکان و نوجوانان میتواند دنیایی سرشار از زیبایی و خلق تصاویر به رنگهای زندگی بخش باشد. وقتی سخن از نوروز است، یعنی زندگی نو و تولد دوباره. پس باید تلاش کنیم تا شخصیت و ذهن زلال و سادهذی کودکانمان در هاله ای از ابهام و ناامیدی، مخدوش نشود.

نویسندگان باید با قلمشان و هنرمندان باید با قدرت تجسم و هنرشان، دنیای کودکان را به سوی امید و روشنی سوق بدهند. کودکان وقتی تشویق شوند و ذهنشان بسمت خلق هنر برود، میتوانند دنیایی پر از رنگ برای خودشان ترسیم کنند که در آن هیچ بدی و شرارت، نمیتواند وجود داشته باشد.

هنر و ادبیات، نقش بسیار مهمی در تکامل شخصیت کودکان دارد و از این طریق است که کودکان و نوجوانان به لایه های ظریف ارزشهای اخلاقی پی میبرند که اثری عمیق در فکر و اندیشه آنان میگذارد و آنان را با جهانی نو و تازه و آینده ای روشن آماده میکند.

پرداختن به حوزه ی هنر و ادبیات کودکان و نوجوانان یکی از مواردی است که بسیار اهمیت دارد. دنیای کودکان میتواند سرشار از رنگهای زیبا و شاد باشد.

کودکان و نوجوانان مهاجر افغانستانی ۹ تا ۱۴ سال میتوانند نقاشی های خود را تا تاریخ ۲۰ حوت (اسفند ماه) ۱۳۹۶ به آدرس مراکز انجمن حامی ارسال کنند و جوایز نفیسی دریافت نمایند.

اطلاعات بیشتر در سایت انجمن حامی

سید محمود حسینی _ نویسنده و مدیر موسسه فرهنگی تسنیم افغانستان

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=23333