ماجرای بازداشت نظام‌الدین قیصاری؛ آویزان کردن از هلی‌کوپتر تا شوک برقی

در دیدار اعضای حزب جنبش اسلامی و نظام الدین قیصاری در یکی از مهمان‌خانه‌های امنیت ملی، قیصاری از شکنجه و آزار اذیت توسط یاسین ضیا معاون شورای امنیت ملی و افراد تحت امرش، شکایت کرده و گفته که با نیرنگ و فریب او را دستگیر کرده است.

به گزارش خبرگزاری صنا ، عنایت‌الله بابر فرهمند رئیس دفتر معاون اول ریاست جمهوری که به دیدار آقای قیصاری رفته بود، در یاداشتی به نقل از آقای قیصاری نوشته، در جریان دستگیری وی، یاسین ضیا ابتدا او را با گذاشتن تفنگچه در دهنش تهدید به مرگ کرده و بعد با دستمالی سمی او را بیهوش کرده است.

وی در ادامه نوشته است که یاسین ضیا به افراد تحت امرش دستور داد: « او را ببندید و بدنش را طوری بیرون از هلی کوپتر آویزان کنید که با ترس از مرگ سکته کند».

براساس یاداشت آقای فرهمند افراد همراه آقای یاسین ضیا در کابل نظام‌الدین قیصاری را به جای نامعلومی انتقال داده، به مدت چهار روز وی را در این محل شوک برقی داده و لت‌و‌کوب کرده است.

در ادامه آقای فرهمند از قول نظام‌الدین قیصاری نوشته است:«مرا می‌زدند که بگویم راز ائتلاف نجات چیست و با چه هدف تشکیل شده است. به آن‌ها به طور مکرر می‌گفتم: هدف‌شان را شما بهتر می‌دانید و چیز پنهانی وجود ندارد. چند تصویر طالبان را نشان می‌دادند که تو این‌ها را کشتى»

آقای قیصاری هم‌چنان گفته، پس از آن‎‌که نیروهای امنیت ملی او را تسلیم گرفته است، دیگر شکنجه نشده است.

نظام‌الدین قیصاری در یازدهم ماه گذشته، در فاریاب بازداشت و به کابل انتقال داده شد. پس از بازداشت نظام‌الدین قیصاری موج گسترده از اعتراض‌ها در شمال آعاز شد؛ معترضان خواستار بازگشت جنرال دوستم از ترکیه و رهایی نظام‌الدین قیصاری بودند.

در پی ادامه اعتراض‌ها در شمال به مدت بیست روز، سرانجام جنرال دوستم، روز یک‌شنبه(۳۱ سرطان) به کشور بازگشت و بر رهایی نظام‌الدین قیصاری تأکید کرد و به هوداران معترض خود وعده داد که آقای قیصاری و افرادش به زودی آزاد خواهد شد.

از آن زمان تاکنون نزدیک به ۲۰ روز می‌گذرد. تنها هئیتی از جانب معاون اول ریاست جمهوری به دیدار قیصاری رفته و زمنیه صحبت تلیفونی آقای قیصاری را با جنرال دوستم، فراهم کرده است. هنوز از زمان رهایی او خبری در دست نیست، هرچند بابرفرهمند رئیس دفتر آقای دوستم گفته است که ۱۶ محافظ او به‌زودی آزاد و به ولایت فاریاب فرستاده می‌شود.

پیش از این نیز شماری از باشندگان ولسوالی قیصار و از نزدیکان نظام‌الدین قیصاری با گردهمایی اعتراضی در برابر کمیسیون مستقل انتخابات شکایت‌نامه‌ای را به این کمیسیون سپردند، که در آن خواهان محاکمه شدن یاسین ضیا، رهایی قیصاری و محافظان وی شده بودند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=39988