مبارزه با فساد می‌تواند افغانستان را در کاهش فقر کمک کند

رئیس جمهور غنی در چهارمین نشست سالانه اتحادیه اروپا و حکومت افغانستان پیرامون مبارزه با فساد گفت: مبارزه با فساد می‌تواند افغانستان را در کاهش فقر کمک کند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ چهارمین نشست سالانه اتحادیه اروپا و حکومت افغانستان زیر عنوان” کاهش فساد و گسترش صلح” با حضور شماری زیادی از مقامات حکومتی و نمایندگان کشورهای کمک کننده، امروز سه‌شنبه ( ۴ ثور ) در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد.

محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور در این نشست بر مبارزه جدی علیه فساد تاکید کرده و گفت: نهادهای دولتی باید در زمینه کارکردهای‌شان به مردم پاسخگو باشند.

اشرف غنی با بیان اینکه تطبیق استراتیژی مبارزه با فساد می‌تواند فساد را ریشه کن کند افزود: بزودی کنفرانس ملی مبارزه با فساد اداری برگزار خواهد شد.

رئیس جمهور با اشاره به چالش‌های موجود در زمینه فقر در کشور گفت که مبارزه با فساد می‌تواند افغانستان را در کاهش فقر کمک کند.

وی گفت که مطابق استراتیژی مبارزه با فساد همه‌ وظایف به گونه درست در ادارات دولتی تقسیم شده و دولت تلاش می‌کند تا این استراتیژی به گونه درست تطبیق شود.

محمداشرف غنی از برخی از ادارات دولتی خواست تا اولویت‌های شان در زمینه مبارزه با فساد را برجسته بسازند.

وی گفت که پروسه اصلاحات در شماری از ادارات دولتی و به ویژه وزارت دفاع و داخله جریان دارد.

غنی بر الکترونیکی شدن جمع آوری عواید تاکید کرده گفت که در حال حاضر شهرداری‌های افغانستان در زمینه جمع آوری الکترونیکی عواید کار می‌کنند.

وی علاوه نمود که جمع آوری عواید از این طریق، نمونه خوبی از حسابدهی شفاف است.

وی گفت که پروسه استخدام از طریق رقابت آزاد باورمندی مردم نسبت به حکومت را افزایش داده است.

وی از کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی خواست تا روند استخدام در گمرکات را از طریق رقابت آزاد و به گونه غیر سیاسی به پیش ببرد.

وی گفت که در حال حاضر استراتیژی گمرکات روی دست گرفته شده و هدف اصلی آن دو برابر ساختن عواید گمرکات است.

محمداشرف غنی با اشاره به برگزاری انتخابات در سال ۲۰۱۸ میلادی گفت که انتخابات آزاد و عادلانه نیازمند یک چارچوب تحلیلی مناسب برای مقابله با همه چالش‌ها بوده و باید یک چارچوب مشخصی در این زمینه ساخته شود.

آقای غنی بر متوازن سازی واردات و صادرات نیز تاکید کرده گفت که حکومت تلاش می‌کند تا میزان عواید و صادرات را بلند ببرد.

وی گفت که در حال حاضر، واردات افغانستان هشت برابر صادرات آن است.

درهمین‌حال، فرانز مایکل میلبن نماینده ویژه اتحادیه اروپا در افغانستان گفت که ازمیان‌بردن فساد، زمینۀ برقراری صلح و ثبات در افغانستان نیز فراهم می‌سازد.

هم‌زمان با این، جان سوپکو بازرس ویژه ایالات متحده برای بازسازی افغانستان در این نشست، هشدار می‌دهد که هرگاه با فساد در افغانستان مبارزه نشود، حکومت این کشور از داخل پوسیده خواهد شد و امکان پیروزی در جنگ، نیز کاهش خواهد یافت.

وی تاکید کرد که موجودیت فساد مردم را نسبت به حکومت بی باور نموده و با از بین بردن زمینه‌های صلح و ثبات، سبب تقویت تروریزم می‌شود.

هرچند آقای سوپکو از اقدامات حکومت در زمینه مبارزه با فساد اداری ابراز خرسندی می‌کند اما می‌گوید که این اقدامات بسنده نبوده و حکومت باید، اقدامت عملی را روی دست بگیرد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=28600