مجلس: امریکا در جنگ غزنی خلاف پیمان امنیتی عمل کرده است

شماری از نمایندگان مجلس می گویند که به اساس پیمان امنیتی، امریکا باید در برابر کشور های حمله کننده از افغانستان دفاع کند، اما در جنگ غزنی هیچ اقدامی از سوی واشنگتن علیه جنگجویان پاکستانی صورت نگرفت.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ علی اکبر قاسمی عضو مجلس نمایندگان، روز دو شنبه(۲۶، سنبله) تاکید داشت که اظهارات رئیس جمهور غنی ناامید کننده بود و نشان داد که رهبری حکومت، تعریف درست از دوست و دشمن ندارد.

شکریه هاشمی عضو دیگر مجلس نمایندگان گفت: بحث کردن روی پیمان امنیتی به معنی جاسوسی کشورهای ایران و پاکستان و روسیه نیست و این موارد را امنیت ملی خوب میداند که خانه های چه کسی در ایران و پاکستان و روسیه می باشد.

وی افزود؛ گفتگو بر سر پیمان امنیتی عجولانه نیست بلکه به موقع است، زیرا این پیمان با خون صدها شهروند این کشور گره خورده است.

هاشمی تاکید داشت؛ موضوع افغانستان امروز در سازمان ملل مطرح است و به اساس این پیمان امریکا در مقابل کشور حمله کننده به افغانستان، ایستاد میشود اما در حمله جنگجویان پاکستانی بر شهر غزنی، واشنگتن هیچ اقدام نکرد.

در همین مورد عبیدالله بارکزی گفت: ما نباید منافع افغانستان را به خاطر منافع کشورهای ایران و روسیه نا دیده بگیریم و کسانی که بحث روی پیمان امنیتی را جاسوسی عنوان می کنند در واقع خود شان مصروف جاسوسی هستند. بنابراین پیمان امنیتی باید مورد بررسی قرار گیرد، زیرا امریکا به این پیمان عمل نکرده است.

این درحالی است که عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت وحدت ملی گفت؛ زیر سوال بردن پیمان امنیتی با امریکا به خاطر منافع شخصی، هیچ کمکی به ثبات افغانستان نمی‌کند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=43545