مجلس سنا: عملیات‌های شبانه متوقف شود

پس از اینکه روز گذشته گلبدین حکمتیار خواستار توقف عملیات‌های شبانه شده بود، امروز اعضای مجلس سنا نیز خواستار توقف این عملیات‌ها شدند و اعلام کردند که این عملیات‌ها خودسرانه و سبب تلفات افراد ملکی بی‌گناه می‌شود.

به گزارش خبرگزاری صنا، فضل‌هادی مسلم یار رئیس مجلس سنا، امروز سه‌شنبه (۳ میزان) در نشست این مجلس گفت: “عملیات‌های خودسر شبانه که براساس معلومات نادرست انجام می‌شود از سوی هرقطعه‌ نظامی که باشد باید متوقف شود.”

آقای مسلم یار افزود، در انجام عملیات‌های شبانه دو بحث مطرح است، یکی توسط نیروهای امنیتی افغان و به صورت دقیق صورت می‌گیرد و دوم اینکه این عملیات ها همانند عملیات‌های که اخیراً در ننگرهار و اطراف کابل براساس معلومات نادرست صورت گرفته است.

به گفته او، عملیات‌های شبانه‌ که سبب تلفات مردم بیگناه به ویژه کودکان و زنان می‌شود، توسط هر قطعه‌‌ای که صورت می‌گیرد باید متوقف شود.

غیرت بهیر یک عضو دیگر مجلس سنا گفت، عملیات‌های شبانه که در چند شب گذشته در ولسوالی های خوگیانی و شهزاد ولایت ننگرهار صورت گرفته سبب تلفات افراد ملکی شده ولی هنوز هم این عملیات‌ها ادامه دارد و اخیراً در ولایت کاپیسا و میدان وردک نیز انجام شده است.

آقای بهیر افزود که عملیات‌های شبانه توسط نیروهای خارجی مستقر در افغانستان صورت می‌گیرد و ادامه این عملیات‌ها سبب قیام مردم افغانستان در برابر آنان خواهد شد.

محی الدین منصف دیگر عضو مجلس سنا هم گفت، اخیراً عملیات شبانه‌ که در ولایت کاپیسا انجام شده، خانه یک معلم هدف قرار گرفته که او هیچ ربطی به نا امنی‌ها در این ولایت ندارد.

آقای منصف افزود، اگر عملیات‌های شبانه دقیق انجام می‌شود خوب، وگرنه باید متوقف شود و افراد ملکی نباید در این عملیات آسیب ببینند.

برخی ادعاهای به نقل از مقام های امنیتی وجود دارد که عملیات‌های شبانه از سوی قطعه ۰۱ و ۰۲ که صلاحیت فعالیت آن بر دوش نیروهای امریکایی در افغانستان انجام می‌شود و نهادهای امنیتی در این عملیات‌ها دخیل نیستند.

فضل‌هادی مسلم یار از خاموشی حکومت و نیروهای خارجی در پی تلفات افراد ملکی در عملیات‌های شبانه نیز انتقاد کرد و گفت که این گونه خاموشی سبب تحریک مردم می‌شود و حکومت افغانستان مکلف است به مردم پاسخگویی کند.

این در حالی است که دفتر معاونیت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) نیز امروز اعلام کرد که تلفات غیرنظامیان در شش ماه نخست سال جاری در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته،‌ ۵۲ درصد افزایش یافته است.

در این اعلامیه آمده :” در شش ماه نخست امسال، یوناما ۳۵۳ مورد تلفات افرادی ملکی (۱۴۹ کشته و ۲۰۴ زخمی) را از اثر حملات هوایی ثبت کرده است که نشان دهنده افزایش ۵۲ درصدی این ارقام نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۱۷ می باشد.”

یوناما تاکید کرده که موضوع قابل نگرانی این است که زنان و کودکان بیشتر از نیم قربانیان حملات هوایی را تشکیل می‌دهند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=44281