محقق: هزاره ها حامی دموکراسی اند

محمد محقق معاون ریاست اجرایی کشور و میروسلاو جینکا معاون سیاسی سرمنشی سازمان ملل متحد شامگاه روز گذشته با هم دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ محمد محقق در این دیدار گفت؛ در انتخابات‌های گذشته مردم افغانستان به ویژه هزاره‌ها با حضور در پای صندوق‌های رای دهی نشان دادند که حامی دمکراسی‌ هستند.

معاون ریاست اجرایی گفت که در حال حاضر اوضاع امنیتی و سیاسی افغانستان شکننده است و تلاش‌ها برای تعدیل این وضعیت جریان دارد.

محقق گفت که اخیراً ائتلاف ملی بزرگ افغانستان نیز به هدف تامین وحدت ملی و تعدیل اوضاع سیاسی در کشور شکل گرفته و نیز تلاش‌ها برای مهار ناامنی‌ها ادامه دارد.

معاون ریاست اجرایی تصریح کرد که در انتخابات‌های گذشته مردم افغانستان به ویژه هزاره‌ها با حضور در پای صندوق‌های رای دهی و حماسه سازی‌ها نشان دادند که حامی دمکراسی‌اند.

محقق علاوه کرد که سی و پنج حزب و جریان سیاسی طرح شان را برای شفاف برگزار شدن انتخابات به جانب ارگ ریاست جمهوری و کمیسیون انتخابات ارائه کرده است.

وی اظهار داشت که خواست اصلی احزاب سیاسی تامین زمینه بایومتریک رای دهى براى راى دهندگان و تغییر سیستم انتخابات از ( اس ان تی وی) به ( ام دی آر) است که با محقق شدن این دو مورد شفافیت در انتخابات تا جایی تامین خواهد شد.

محقق گفت:« در انتخابات‌های گذشته ثابت شد که سیستم کنونی انتخابات در افغانستان فساد زا است و اگر خواست‌های احزاب سیاسی از سوی ارگ نا دیده گرفته شود، انتخابات آینده از سوی احزاب تحریم خواهد شد.»

معاون ریاست اجرایی افزود که مردم افغانستان از تقلب در انتخابات خسته‌اند و تمام اقوام کشور در قالب ائتلاف ملی بزرگ تصمیم گرفته‌اند که جلو تقلب را در انتخابات آینده بگیرند.

معاون سیاسی سرمنشی سازمان ملل متحد نیز گفت که که تامین امنیت پیش زمینه برای برگزاری انتخابات شفاف است و امیدوار است که مردم افغانستان شاهد برگزاری یک انتخابات شفاف و عادلانه باشد.

وی وحدت میان مردم افغانستان و رهبران سیاسی را برای آینده افغانستان یک امر ضروری دانسته علاوه کرد که تصمیم گیرنده اصلی در مورد آینده، مردم و رهبران سیاسی افغانستان است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=39890