مردم مناطق سرحدی پاکستان را مسلح سازید

اعضای مجلس سنا ضمن قدردانی از مردم زازی میدان ،از حکومت خواست تا مردم مناطق سرحدی را برای مقابله با تجاوزات نظامیان پاکستان مسلح سازد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ فضل‌هادی مسلم‌یار رییس مجلس سنا گفت :”حکومت افغانستان باید مردم زازی میدان ولایت خوست و تمامی مردم مناطق سرحدی را برای مقابله با تجاوز نظامیان پاکستان، در چوکات نیروهای امنیتی کشور تجهیز و مسلح سازد تا مردم از خود از سرحدات دفاع کنند”.

آقای مسلم‌یار تاکید کرد که مردم زازی میدان قهرمانانه با حمایت از نیروهای امنیتی کشور، جواب قاطع به متجاوزان و عساکر پنجابی پاکستان دادند.

لطیف ژوندی سناتور ولایت خوست در مجلس سنا نیز گفت که مردم زازی میدان با کلاشینکوف از کشور دفاع کرده اند و باید حکومت برای آنان سلاح ثقیله توزیع کند و به منظور پاسداری از خون شهدای حادثه اخیر این ولسوالی یک چهار راهی را به نام آنان نام گذاری کند.

آقای ژوندی نیز تاکید کرد که مردم زازی میدان به دشمنان و متجاوزان پاکستان جواب دندان شکن داده اند.

با این وجود برخی از سناتورهای دیگر نیز ضمن استقبال از قهرمانی مردم زازی میدان در برابر تجاوز نظامیان پاکستان تاکید ورزیدند که ناتو و امریکا نیز باید برای جلوگیری از ادامه تجاوزات پاکستان با دولت افغانستان همکاری کند.

فوزیه سادات یک عضو سنا در این خصوص گفتکه افغانستان با امریکا و ناتو پیمان امنیتی دارد و بر بنیاد این پیمان باید نظامیان امریکایی و ناتو از حریم افغانستان دفاع کنند.

فضل‌هادی مسلم یار رییس مجلس سنا نیز گفت: “بر بنیاد پیمان امنیتی افغانستان و امریکا، نظامیان امریکایی مسوولیت دارند نیروهای امنیتی افغانستان را در مقابله با تجاوزات خارجی تجهیز و حمایت کنند؛ و اکنون نیز باید امریکا فشارهایش را به منظور قطع تجاوز پاکستان بر این کشور بیشتر سازد”.

این در حالی است که نظامیان پاکستان دو روز پیش در ولسوالی زازی میدان ولایت خوست از نقطه صفری عبور کرده و می‌خواستند یک نقطه استراتیژیک در این منطقه را بگیرد که با مقاومت نیروهای امنیتی و مردم این ولسوالی مواجه شدند.

گفته می شود که نظامیان پاکستان پس از ممانعت نیروهای امنیتی افغانستان اقدام به آغاز درگیری مسلحانه کرده و یک سرباز افغان را کشته اند؛ اما در مقابل نیروهای امنیتی به حمایت مردم ولسوالی زازی میدان با نظامیان پاکستان درگیر شده که در نتیجه این درگیری ۵ سرباز پاکستانی و دو باشنده ولسوالی زازی میدان کشته شده اند.

همچنین در این درگیری ۷ نظامی پاکستان زخمی شده و ۴ تن دیگر آنان توسط نیروهای امنیتی افغان زنده بازداشت شده اند.

پس از این درگیری مسوولان سرحدی افغانستان و پاکستان با مذاکره نموده و آتش بس اعلام کرده اند؛ اما نظامیان پاکستانی یک روز پس از آتش بس دوباره در ولسوالی دند پتان ولایت پکتیا نیز بر نیروهای امنیتی افغان آتش گشوده اند که تلفاتی در پی نداشته است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=27781