مسئولان نهادهای امنیتی در نشست «پروسه کابل» چه گفتند؟

مسئولان نهادهای امنیتی کشور با تأکید به مبارزه جدی علیه هراس افگنی می گویند که مواد مخدر منبع بزرگی مالی گروه های هراس افگن است.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ «محمد حنیف اتمر» مشاور امنیت ملی افغانستان در دومین نشست روند کابل گفت که راهبرد جدید صلح تنها برای صلح نیست؛ بلکه به هدف تقویت مبارزه برضد هراس‌افگنی و مواد مخدر است.

اتمر افزود که اکنون فصل همکاری است، بیایید با هم به گونه‌ای مشترک کار کنیم و تشخیص کنیم که هراس‌افگنان از کجا پشتیبانی می‌شوند.

همچنین «ویس احمد برمک» وزیر امور داخله در این نشست از رابطه‌ قاچاقچیان مواد مخدر با گروه‌های هراس‌افگن در منطقه سخن زد و گفت که بخش بزرگ منبع مالی هراس‌افگنان در منطقه، مواد مخدر است.

برمک افزود که رابطه‌ گسترده میان قاچاقچیان مواد مخدر و گروه‌های هراس‌‎افگن در منطقه وجود دارد و مبارزه برضد آنان نیاز به همکاری منطقه‌ای و جهانی دارد.

در همین حال «معصوم استانکزی» رییس امنیت ملی کشور در این نشست گفت که مبارزه برضد هراس‌افگنان پیچیده شده است و تمام گروه‌های هراس‌افگن با یکدیگرشان در منطقه همکاری دارند.

استانکزی افزود که در گروه‌های هراس‌‎افگن یک تغییر نسلی ایجاد شده است، آنها پیش این از قریه‌ها یارگیری می‌کردند، ولی اکنون با استفاده از شبکه‌های اجتماعی در شهرها این کار را می‌کنند.

وی تصریح کرد که باید برضد هراس‌افگنان در منطقه کار مشترک صورت بگیرد و تمام تلاش‌ها باید به هدف تامین صلح پایدار متمرکز شود.

 

«طارق شاه بهرامی» وزیر دفاع ملی کشور نیز در این نشست از راه اندازی یک ماموریت گسترده‌ی نظامی برضد گروه‌های هراس افگن به ویژه گروه داعش در بهار سال آینده سخن زد.

بهرامی گفت که سال آینده یک مأموریت نظامی سراسری را به نام نصرت آغاز می‌کنیم که هدف آن سرکوب کردن گروه‌های هراس‌افگن به ویژه داعش است.

او افزود که این ماموریت به هدف تامین امنیت انتخابات پارلمانی نیز صورت می‌گیرد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=22688