مشرانوجرگه، سیاست روسیه در قبال افغانستان را دوگانه خواند

برخى اعضاى مشرانوجرگه، سیاست روسیه در قبال افغانستان را دوگانه خوانده و اظهار داشته اند که این کشور، از یک طرف طالبان را حمایت مى کند و از سویى هم، از تلاش هاى صلح افغانستان سخن مى زند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ این درحالیست که روزگذشته، محمد عارف شاه جهان والی فراه گفته است که طالبان با تجهیزات روسی می‌جنگند و دوربین‌های دید در شب که از نیروهای طالبان به دست نیروهای امنیتی افغان افتاده، نشان می ‌دهد که همۀ آنان ساخت روسیه است.

او مدعی شده است که بیشترین تلفات نیروهای امنیتی در ولایت فراه نیز به دلیل کارگرفتن طالبان از این نوع تجهیزات است.

با این حال، اخیرا وزارت خارجه روسیه، خواستار مذاکرات فوری و مستقیم میان دولت افغانستان و طالبان شده و گفته است که مسکو حاضر است میزبان این مذاکرات باشد.

نثار احمد حارث عضو مشرانوجرگه، در نشست این جرگه گفت: روسیه که توانایی حاضر ساختن طالبان به میز مذاکره را دارد، در این مورد ابتدا باید با ائتلاف بزرگ جهانی مبارزه علیه تروریزم که افغانستان را حمایت می کند، به نتیجه برسد و سپس موضوع مذاکرات صلح دولت افغانستان با طالبان را مطرح کند.

جمعه دین گیانوال دیگر عضو مشرانوجرگه، در این نشست گفت که در این روزها از مذاکرات صلح مسخره درست کرده اند؛ گاهی در ترکیه، گاهی در فرانسه و برخی جاهای دیگر گرفته می شود.

موصوف افزود: به نظر من، آمدن امن، صلح و ثبات در دست پاکستان است و طالبان آن قدر اختیار ندارند که بدون اجازه آن ها به کشور دیگر سفر نمایند و از خود سخن بگویند.

به گفته او، در حال حاضر روس ها از یک سو برای طالبان و از سویی برای پاکستان سلاح می دهد؛ اما از سویی هم میانجیگری صلح را می کند.

انارکلی هنریار یک تن از اعضای دیگر مشرانوجرگه گفت که تلاش های صلح باید از آدرس افغانستان صورت گیرد و فشارهای جهانی بالای پاکستان افزایش یابد؛ تا مبارزه جدی علیه تروریزم را آغاز کند و صلح در افغانستان تامین گردد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=19079