استجواب مسوولان امنیتی در مجلس سنا/ تروریست‌ها با موترهای شیشه سیاه وارد کابل می شوند

مجلس سنای افغانستان به دنبال افزایش ناامنی‌ها در افغانستان مقام‌های بلند پایه امنیتی را فراخواند.

به گزارش خبرگزاری صنا، سوال اصلی سناتوران در نشست روز یکشنبه ۱۶ ثور این بود که مخالفان مسلح دولت چگونه می‌توانند به سادگی مردم و نیروهای امنیتی را مورد حمله قرار داده و یا محلات مهم در مناطق دیپلوماتیک نشین کابل را هدف قرار بدهند؟

افزایش ناامنی‌های اخیر به ویژه حمله خونین دوشنبه گذشته در کابل که در آن شماری از خبرنگاران و نیروهای امنیتی کشته شدند، خشم اعضای مجلس را برانگیخته بود.

لیلما احمدی یکی از سناتوران گفت: “هدف اصلی و اساسی دشمن کدام نقطه و کی‌ها بودند و چطور توانستند در جمع کثیری از خبرنگاران حمله انتحاری را سازماندهی کنند؟ اطلاعات شما چیست؟ چطور در ساحه بسیار کنترل شده این حادثه رخ می‌دهد؟”

دست به دست شدن ولسوالی کوهستان در بدخشان بین نیروهای دولتی و مخالفان مسلح، حمله مهاجمان در قندهار، ناآرامی‌های شمال افغانستان به ویژه بغلان و سمنگان از دیگر نگرانی‌های اعضای مجلس بود.

با آن که بسیاری از کرسی‌های مجلس سنا تا رسیدن نوبت پاسخ گویی مقام‌ها خالی شده بود، اما آنها دلایل خود را ارائه کردند.

خونین‌ترین رویداد هفته گذشته دو حمله انتحاری در کابل بود که در آن دست‌کم ۲۶ نفر کشته شدند. ۹ نفر از قربانیان خبرنگار و تصویر بردار بودند.

ویس احمد برمک، وزیر داخله پذیرفت که ضعف در نیروهای امنیتی وجود دارد اما تاکید کرد که دستاوردهای زیادی هم وجود دارد.

برمک با بیان اینکه تروریستان با موترهای شیشه سیاه وارد پایتخت می شوند، گفت: زمانی که پولیس موترها غیرقانونی و شیشه سیاه را متوقف می کند، شماری از اعضای شورای ملی می‌کوشند تا این موترها را از بند پولیس رها سازند.

وی گفت: اکنون که وزیرامورداخله یا وزارت داخله چهار پنج تن (از موترهای غیرقانونی) را ایستاد کرد، من نام نمی گیرم اما بزرگانی که در همین تالار حضور دارند و در شورای ملی در مجلس دیگر می‌آیند و می‌گویند که همین را رها کنید. خوب من منحیث وزیرامور داخله چه کنم؟

او گفت با وجود افزایش ناامنی‌ها، از بسیاری از حملات نیز جلوگیری شده است.

وی گفت: “ده‌ها انتحاری را دستگیر کردیم. در جریان عملیات آنها سرکوب شدند. اما اگر دشمن صد حمله را پلانگذاری کند و در این بین یکی‌اش اگر کامیاب شود و ۹۹ تایش را ما خنثی کنیم، باز هم دولت ناکام ارزیابی می‌شود.”

آقای برمک همچنین تاکید کرد که سطح جرایم جنایی چون آدم‌ربایی‌ها و سرقت‌های مسلحانه در کابل و برخی شهرهای دیگر نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

نشست امروزی مجلس سنا به درخواست معاون ریاست امنیت ملی به دور از چشم رسانه‌ها ادامه یافت اما به نظر می‌رسد تا حد زیادی اظهارات وزیر داخله قناعت اعضای مجلس را “فراهم کرد”.

در افغانستان همه ساله در فصل بهار حملات طالبان در شهرها افزایش می‌یابد و این مساله باعث نگرانی مردم و اعضای مجلس می‌شود که استجواب مقام‌های امنیتی را به دنبال دارد.

ده روز پیش نیز مجلس نمایندگان افغانستان، معصوم استانکزی، رئیس امنیت ملی این کشور را استیضاح کرد اما در نتیجه رای گیری، او در پستش باقی ماند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=29816