مصر سالانه ۱۱۰ بورسیه به افغانستان اعطا می کند/ جاده «سیدجمال الدین افغان» بزودی در مصر افتتاح می شود

سرپرست سفارت مصر در کابل اعلام کرد که مصر سالانه یک صد و ده سیت بورسیه به افغانستان اعطا می کند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ «محمد محقق» معاون دوم ریاست اجراییه با «ولیدالشریف» سرپرست سفارت مصر در کابل دیدار کرد.

محقق، پیشینه روابط میان افغانستان و مصر را، نزدیک به یک قرن عنوان کرد و گفت که این روابط از زمان شاه امان الله خان آغاز و تا کنون ادامه دارد وما طرفدار استحکام و گسترش این روابط عرصه هاى مختلف هستیم .

معاون ریاست اجرائیه افزود که مصر در جهان اسلام یکی از وزنه هاى مهم فرهنگى وعلمى بوده و دانشگاه الازهر مصر به ترویج اسلام اعتدالی و همپذیر مشهور است.

وی تصریح کرد که این دانشگاه تمام فرقه های اسلامی را با هم مرتبط ساخته است و فتوای شیخ محمود شلتوت مبنى بر اخوت ویگانگى میان شیعه وسنى در اسلامیت و دیانت در این زمینه، زبانزد خاص و عام است.

محمد محقق بر تحکیم و گسترش روابط نیک میان دو کشور تاکید نمود و اظهار داشت که افغانستان نیز پیش از ظهور گروه های افراطی، کشور اعتدال گرا بود و ابراز امیدواری نمود که کشور ما، دوباره به همان جایگاه اصلی اش برگردد.

در همین حال، ولیدالشریف سرپرست سفارت مصر در افغانستان روابط دو کشور را دوستانه عنوان نموده و خواهان گسترش روابط افغانستان و مصر شد.

سرپرست سفارت مصر در مورد همکاری های فرهنگی کشورش با افغانستان، به معاون ریاست اجرائیه معلومات داد و گفت که مصر سالانه یک صد و ده سیت بورسیه به افغانستان اعطا می کند.

به گفته ولید در حال حاضر یک هزار و چهل و پنج دانشجوی افغانستان، در بخش های مختلف در دانشگاه های مصر مصروف تحصیل می باشند.

سرپرست سفارت مصر گفت که در حال حاضر شماری از علمای مصری در افغانستان مصروف تدریس طلبه های افغانی هستند و زبان عربی نیز در هفت دانشگاه افغانستان از سوی مصری ها تدریس می گردد.

وی گفت که مفتی کشورش در نشست علمای جهان اسلام در عربستان سعودی، بیانیه ی پایانى تجمع علاء اسلامى را قرائت نموده که علماء کشورهاى اسلامى افراطیت را مردود اعلام نمودند .

سرپرست سفارت مصر افزود که بزرگترین جاده در قاهره پایتخت مصر به نام سید جمال الدین افغان است و به زودی گروهی از افغانستان، برای نصب تندیس بزرگ سید جمال الدین افغان در این جاده به مصر خواهد رفت.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=37990