مظاهره مردم هرات در اعتراض به حمله تروریستی به مسجد جوادیه

هزاران تن از مردم داغدار ولایت هرات روز گذشته با تجمع در حومه مسجد جوادیه و منطقه بکرآباد، ضمن تشییع پیکر شهدای حمله انتحاری اخیر، به صراحت از حکومت افغانستان خواستند تا عاملان این قضیه را دستگیر و به هلاکت برسانند.

به گزارش خبرگزاری صنا، آنان در صحبت‌های خود همچنین خواهان این شدند که برای مقابله با این چنین افراطی‌گری‌ها که هدف ایجاد نفاق میان مذاهب اسلامی را دارند، اجازه بسیج و مبارزه عمومی داده شود.

در این مراسم اعضای هیئتی که برای تحقیق در مورد این حمله انتحاری وارد هرات شده بودند، از جمله جنرال مراد علی مراد، معین ارشد امنیتی وزارت امور داخله، حضور داشتند.

سیدوحید قتالی، رئیس پیشین شورای ولایتی هرات و از چهره‌های متنفذ در این ولایت در صحبت‌های خود بیان کرد که مردم افغانستان می‌توانند مانند مردم عراق و سوریه در برابر افراط گرایان مبارزه کنند و حق خود را بگیرند.

او گفت: “مردم هرات نمرده‌اند که عده‌ای بیایند و در شهرشان به مساجد و اماکن دینی حمله ور شوند و جان افراد بی‌گناه را بگیرند.”

وی از دولت خواست تا مانع این نشود که بسیج مردمی بر علیه افراط گرایان و تروریستان شکل بگیرد.

از سویی دیگر حجت الاسلام والمسلمین جعفر توکلی، از علمای سرشناس ولایت هرات برای مسئولان دولتی ضرب العجل تعیین کرد و گفت: در صورت اینکه نتوانند در مدتی کوتاه، عاملان این حادثه را دستگیر و یا به هلاکت برسانند، باید از ولایت هرات بروند.

او در گفته‌های خود افزود: مردم هرات در زمان انتخابات، به مسئولان فعلی حکومت رای زیادی را داده‌اند ولی تا کنون هیچ‌گونه حمایتی را از آنان ندیده‌اند.

آقای توکلی مشخصا خواهان این شد که خط پایانی به حوادثی مانند ترور علمای دینی و حمله بر مساجد شهر هرات گذاشته شود.

این گفته‌ها در حالی است که در این تجمع بزرگ، شیعیان و اهل سنتّ برادروار و با اتحادی بی مانند حضور داشتند.

آنان می‌گفتند که مردم هرات به وحدت کامل رسیده‌اند و نباید آنان را به شیعه و سنی تفکیک کرد. به بیان آنها، حکومت باید به مردم پاسخ دهد و نگذارد که افراط گرایان، وحدت مسلمانان را هدف قرار دهند.

با اینکه والی هرات در این همایش حضور داشت اما سخنرانی نکرد. او صبح امروز در بیانیه ای، به شدت حمله شب گذشته مهاجمان انتحاری به مسجد و حسینیه جوادیه را محکوم و دستور صریح به مقامات امنیتی برای دستگیری عاملان داده بود.

محمدآصف رحیمی چندین بار است که در صحبت‌های خود از گروه های تروریستی به عنوان “تکفیری” یاد می‌کند.

رویداد انتحاری شب گذشته در مسجد جوادیه هرات، به نوع خود در چندسال گذشته بی مانند بوده است.

یکی از انتقادات مهمی که به مسئولان امنیتی وارد شده، ورود آزادانه دو فرد انتحاری به قلب شهر هرات و همچنین حمله آسان به یک مکان دینی است.

گروه طالبان در تماس با رسانه‌ها ضمن رد مسئولیت این حادثه، آن را محکوم کردند.

در این حمله انتحاری ۳۰ تن از نمازگزاران به شمول امام جماعت، شهید و ۶۴ تن دیگر هم زخمی شدند. ۱۵ تن از زخمیان این حادثه به دلیل وخامت جراحت به ایران منتقل شده‌اند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=5661