مقام های امنیتی در پیوند به گسترش نا آرامی‌ها استجواب می شوند

مجلس سنا در پیوند به گسترش نا آرامی‌ها در ولایت‌های مختلف کشور، مقام‌های امنیتی را استجواب می کند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ سناتورها در نشست امروز سه‌شنبه (۲۲ حوت) مجلس سنا تصمیم گرفتند تا مقام‌های امنیتی را در نشست روز سه شنبه آینده این مجلس استجواب کنند.

فضل‌هادی مسلم یار رییس مجلس سنا پس از انتقاد سناتورها مبنی بر افزایش نا آرامی‌ها در ولایت‌های فراه، تخار، قندوز، ارزگان، غزنی و افزایش تلفات سربازان نیروهای امنیتی تصمیم گرفت تا مقام‌های امنیتی را در نشست عمومی این مجلس استجواب کند.

محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنا نیز ضمن ابراز نگرانی از افزایش تلفات نیروهای امنیتی گفت:” افزایش تلفات نیروهای امنیتی نگران کننده و خطرناک است؛ تنها دیروز در حمله طالبان بر پوسته‌های امنیتی در مسیر راه نیمروز- هرات، ۲۲ سرباز به شهادت رسیده اند”.

آقای ایزدیار خاطرنشان کرد که تلفات نیروهای امنیتی در نتیجه ضعف مدیریتی و عدم حمایت هوایی افزایش یافته است و مسوولان باید مورد بازپرس قرار گیرند تا از افزایش تلفات نیروهای امنیتی جلوگیری کنند.

معاون اول مجلس سنا گفت که سیاست کلان دولت به ویژه بسته پیشنهادی صلح دولت به طالبان نباید سبب تضعیف نیروهای امنیتی و افزایش تلفات این نیروها گردد.

بازمحمد زرمتی هم به سقوط ولسوالی اناردره ولایت فراه و بازپس‌گیری آن توسط نیروهای امنیتی اشاره کرد و گفت، زمانیکه مردم و نیروهای امنیتی تلف می‌شوند، بازپس گیری ولسوالی چه سودی برای مردم می تواند داشته باشد.

حنیف حنفی هم گفت که ولسوالی ارزگان خاص از چند روز به این طرف در محاصره طالبان قرار دارد و اگر نهادهای امنیتی فوراً اقدام نکند، این ولسوالی به دست طالبان سقوط خواهد کرد.

آقای حنفی نیز از عدم کمک رسانی به موقع نهادهای امنیتی به سربازان انتقاد کرد و گفت که هیچ مسوول امنیتی در این زمینه پاسخگو نیست.

رحمت الله اچکزی هم در مورد وضعیت پیش آمده در ولسوالی قره باغ ولایت غزنی ابراز نگرانی کرد و یاد آور شد که هیات‌های حکومت در این رویداد طرف واقع شده اند.

آقای اچکزی از حکومت مرکزی خواست که برای جلوگیری از هرگونه تشنجات قومی و مذهبی در ولایت غزنی باید جلوگیری کند.

جمعه الدین گیانوال دیگر عضو سنا هم گفت که مشکل ولسوالی قره باغ مشکل دو قوم نیست بلکه مشکلی است که “یک فرمانده محلی به نام حکیم شجاعی” ایجاد کرده است.

آقای گیانوال تاکید کرد که حکومت مرکزی باید این موضوع را از راه‌های منطقی به شکل حل کند تا مشکل میان اقوام “هزاره و پشتون” ایجاد نگردد.

در ولسوالی قره باغ دو قریه نیخته و شیرآباد بر سر آب باهم مشکل دارند و این مشکل به گروگان‌گیری، قتل و کشتار رسیده است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=24147