انتخابات پارلمانی با سیستم بایومتریک برگزار شود/ پروژه جنگ امریکا در افغانستان ادامه دارد

عضو مجلس نمایندگان با تأکید به استفاده از سیستم بایومتریک در انتخابات پارلمانی، اظهار داشت که اگر در انتخابات از سیستم بایومتریک استفاده نشود، انتخابات پیشرو نیز پر چالش خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ در حالیکه ۳۷ روز تا انتخابات پارلمانی وقت باقی مانده است، مشکلات و چالش های فراوانی فراروی این روند ملی قرار گرفته است.

شماری از احزاب سیاسی با ارائه طرحی به کمیسیون انتخابات و حکومت، از این نهاد می خواهد تا از سیستم بایومتریک در انتخابات استفاده شود، در غیر آن انتخابات پر چالش و تقلب برگزار خواهد شد.

در همین حال «عبدالرحمن رحمانی» عضو مجلس نمایندگان در گفت‌وگو با خبرگزاری صنا می گوید که روند بایومتریک می تواند شفافیت انتخابات را تضمین کند.

رحمانی افزود که انتخابات پارلمانی که قرار است در ۲۸ میزان سال روان برگزار شود، پر چالش خواهد بود و نتیجه آن نیز جنجالی پیش بینی می شود.

وی با تأکید به شفافیت انتخابات، تصریح کرد که چالش های موجود فرا روی انتخابات، مشروعیت این پروسه ملی را صدمه می زند.

عضو مجلس نمایندگان اظهار داشت که کمیسیون مستقل انتخابات باید برای شفافیت انتخابات، از سیستم بایومتریک استفاده کند، در غیر آن انتخابات پر چالش را سپری خواهیم کرد.

عبدالرحمن رحمانی با اشاره به حل بحران موجود و چالش های انتخاباتی، به برگزاری انتخابات پارلمانی همراه با روند بایومتریک تأکید کرد، زیرا به باور وی اگر از سیستم بایومتریک استفاده نشود، مشروعیت انتخابات زیر سوال خواهد رفت.

رحمانی با اشاره به افزایش نا امنی ها در کشور گفت که وضعیت کنونی، پروژه ای است که از سوی امریکا راه اندازی شده است.

وی افزود که با گذشت هر روز وضعیت امنیتی افغانستان بدتر می شود، که نقش اول آن را امریکا بازی می کند تا به اهداف خود دست پیدا کند.

عضو مجلس نمایندگان اظهار داشت: چون پروژه جنگ امریکا با رقبای شرقی اش هنوز تمام نشده، این جنگ شعله ور است و اگر جنگ پایان یابد، این پروژه ناکام خواهد شد.

رحمانی در پایان سخنانش تأکید کرد که پیمان امنیتی با امریکا هیچ موثریتی نداشته و باید مورد بازنگری قرار بگیرد.

در عین حال ائتلاف بزرگ ملی افغانستان از یک تقلب بزرگ در پروسه ثبت نام انتخابات پرده برداشت که بیش از چندین هزار تذکره های جعلی استیکر نصب شده بودند.

در همین حال دامنه نا امنی ها با گذشت هر روز گسترده تر می شود که در روزهای اخیر صدها تن در کابل و ولایات کشور کشته و زخمی شدند و اما نهادهای امنیتی و حکومت افغانستان به جز تقبیح و محکوم نمودن، راهکار موثری روی دست نگرفتند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=42994