نامزدان متهم به فساد از فهرست نهایی کاندیدان پارلمانی حذف شوند

دیدبان شفافیت افغانستان از کمیسیون مستقل انتخابات خواست تا نام نامزدان متهم به فساد و قانون شکنی را از فهرست نهایی کاندیدان پارلمانی حذف کند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ اکرم افضلی، رییس دیدبان شفافیت افغانستان دیروز(پنجشنبه، ۱۱ اسد) در یک نشست خبری گفت:« تعداد زیادی از نامزدان ولسی جرگه در غصب زمین، اعمال نفوذ در تعیینات ارشد نظامی و ملکی، قاچاق مواد مخدر، آدم ربایی، استخراج غیرقانونی معادن، چپاول عواید ملی، لت و کوب منسوبین ملکی و نظامی، ایجاد ترس و ارعاب میان مردم و در ادامه و گسترش ناامنی در کشور دخیل اند.»

او افزود که از اعضای مجلس نمایندگان توقع می‌رود که از مردم صادقانه نمایندگی کرده و قوانین سخت‌گیرانه برای مبارزه با فساد ایجاد کنند.

افضلی افزود:« در صورتی که افراد متهم به فساد کاندیدای انتخابات ۱۳۹۷ ولسی جرگه باشند، مردم به پروسه انتخابات اعتماد نمی‌کنند. این افراد با استفاده از ایجاد ترس و ارعاب، خریدن رأی و تقلب در انتخابات به پارلمان راه افتاده‌اند و با همین روش‌ها می‌خواهند مجدد داخل پارلمان شوند.»

او تأکید کرد که حکومت باید میدان مسطح را برای رقابت به تمام نامزدان ایجاد کنند و این امری است که زورمندان از آن طریق راه یافته نمی‌توانند.

مسوولان دیده بان شفافیت افغانستان می‌گویند با وجودی تهیه طرزالعمل کاری و برگزاری بیش از ده نشست، کمیسیون ویژه قادر به تهیه فهرست افرادی که از لست نهایی کاندیدان انتخابات پارلمانی حذف شوند، نشده است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=39313