نامه سرگشاده طالبان به امریکا / به اشغال افغانستان پایان دهید

طالبان

طالبان با انتشار نامه ای سرگشاده ، مجددا از مردم و کانگرس امریکا خواسته تا با وارد نمودن فشار به دولت آن کشور ، نیروهای خود را از افغانستان خارج کنند.

به گزارش خبرگزاری صنا ، گروه طالبان با انتشار نامه ای سرگشاده خطاب به ملت و کانگرس امریکا گفته است: این گروه آماده گفت‌وگو است.

طالبان در این نامه با هشدار نسبت به ادامه جنگ و حضور نیروهای خارجی در افغانستان افزوده است: استفاده از زور وضعیت را پیچیده‌تر می‌سازد و حضور نظامیان خارجی در افغانستان ثبات جهان را با خطر مواجه خواهد ساخت.

این نامه از نشانی قاری یوسف احمدی یکی از سخنگویان طالبان در هشت صفحه‌ به زبان‌های فارسی، انگلیسی، پشتو، عربی و اردو منتشر شده است.

در این نامه از مردم، نهادهای مستقل و غیردولتی و کانگرس امریکا خواسته شده تا بر دولت این کشور فشار وارد کنند که جنگ را در افغانستان متوقف کند و نیروهای امریکایی را از افغانستان خارج کند.

گروه طالبان گفته هنوز فرصت باقی است و این گروه حاضر است مشکل را از راه سیاست “سالم و گفت‌وگو” حل کند. این گروه گفته برخی از کشورهای خارجی در تلاش تفاهم سیاسی با آنها است اما از کشور خاصی نام نبرده است.

این گروه همچنین گفته ادامه جنگ در افغانستان و موجودیت نظام کنونی افغانستان که این گروه آن را فاسد خوانده، برای منطقه و امریکا عواقب خطرناکی خواهد داشت.

طالبان در این نامه نگاشته است: “جورج بوش، رئیس جمهوری پیشین امریکا ، ۱۷ سال پیش به بهانه از بین بردن تروریسم، حاکمیت قانون و ریشه‌کن ساختن مواد مخدر، نیروهای امریکایی را به افغانستان فرستاد” و طالبان خطاب به مردم امریکا از آنها پرسیده که حالا کدام یک از این اهداف برآورده شده است.

با این حال ، در روزهای اخیر حملات هواپیماهای بی۵۲ امریکایی به صورت بی‌سابقه‌ای علیه مواضع طالبان و داعش افزایش یافته است.

از سویی از صبح دیروز نشست و گفتگو بین لوی درستیزهای پاکستان، قزاقستان، ازبکستان، افغانستان و فرمانده نیروهای ناتو در کابل آغاز شده است.

اگرچه تاکنون اطلاعات دقیقی از این نشست منتشر نشده است اما کارشناسان این دور از گفتگوهای چند جانبه را با اهمیت می خوانند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=21360