نخستین نشست امنیتی کابل – تاشکند در ازبکستان برگزار شد

نشست امنیتی کابل تاشکند

نخستین نشست امنیتی کابل-تاشکند با حصور محمد حنیف اتمر ؛ مشاور امنیت ملی رییس جمهور به نمایندگی از افغانستان در ازبکستان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری صنا، شورای امنیت ملی افغانستان با نشر خبرنامه ای گفته است که در این نشست افزون بر همکاری‌های اقتصادی، در مورد مبارزه با هراس‌افگنی، قاچاق جنگ‌افزار و مواد مخدر گفتگو صورت گرفت.

در حاشیه‌ این نشست آقای اتمر با شماری از مقام‌های ازبکستان دیدار کرده است. آنان بر برگزاری نشستی که قرار است به میزبانی ازبکستان به زودی در مورد صلح افغانستان برگزار شود، تاکید کرده‌اند.

قرار است در ادامه نشست‌های مشترک کمیسیون امنیتی دوجانبه میان افغانستان و ازبکستان، دومین نشست این کمیسیون به زودی در کابل برگزار شود.

اگر چه تاریخ دقیق برگزاری این نشست معلوم نیست اما قادر شاه ؛ سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان می گوید: در نشست کابل، روی تطبیق برنامه‌ها و مکانیزم‌هایی بحث خواهد شد که در نشست اول در تاشکند روی آن توافق شد.

گفته می شود پیشگیری از تخلف‌های گمرکی و تامین امنیت مرزها نیز از دیگر موارد مورد بحث در این گفتگوها بوده است.

خبر مرتبط :

اشرف غنی با لوی درستیزهای قزاقستان و ازبکستان دیدار کرد

همزمان، معاون نخست وزیر ازبکستان در دیدار با مشاور شورای امنیت افغانستان، ثبات در منطقه را وابسته به امنیت افغانستان دانسته است.

اچیل بای رحمتوف ؛ معاون نخست وزیر ازبکستان گفته است: ” امنیت و ثبات منطقه وابسته به ثبات و امنیت افغانستان است و کشورهای همسایه باید در تامین امنیت و ثبات افغانستان نقش شان را به گونه صادقانه انجام دهند و ما به ادامه همکاری ها در این راستا با افغانستان متعهد هستیم”.

گفتنی است حنیف اتمر روز جمعه در راس یک هیات بلند پایه‌ی دولتی به ازبکستان سفر کرده بود.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=21245