نشست علمای کشورهای اسلامی در عربستان/ جنگ کنونی در افغانستان یک فتنه است

نشست علمای دینی کشورهای اسلامی پیرامون صلح افغانستان در عربستان سعودی وارد دومین روزش شد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ اشتراک کنندگان در این نشست از طالبان خواستند تا از جنگ دست کشیده و به ندای صلح لبیک بگویند.

«یوسف بن احمد العثمین» رئیس سازمان همکاری‌های اسلامی در این نشست گفت که من به نمایندگی از سازمان همکاری‌های اسلامی در افغانستان خواستار صلح و ثبات هستم و از هر روند صلح حمایت می‌کنم.

از سویی هم «صالح بن عبدالعزیز ال شیخ» وزیر حج و اوقاف عربستان سعودی اعلام کرد که نیک بختی همه مسلمانان جهان و امت اسلامی در حل مشکلات افغانستان و هموار ساختن یک بستر با ثبات در این کشور است.

از سویی هم «امام صالح بن عبدالله بن حمید» امام مسجدالحرام می‌گوید:« جنگ روان در افغانستان یک فتنه است باید به زودی پایان یابد. وضعیت فعلی در افغانستان قابل تحمل نیست و کشتن مسلمانان قابل قبول نیست و مسلمان کامل کسی است که به صدای صلح لبیک گوید.»

قرار است در اعلامیه‌ پایانی نشست علمای اسلامی در عربستان سعودی از علمای جهان اسلام خواسته شود که به‌ صورت جدی در مسئله جنگ افغانستان دخیل شوند و موضع جدی‌شان را درباره انتحار و انفجار در افغانستان اعلام کنند.

«اکرم اخپلواک» رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح در جده به خبرنگاران گفت که بخش عمده سازماندهی این نشست بر عهده دولت افغانستان است.

آقای اخپلواک پیرامون اهمیت این نشست گفت که نخستین بار است که سازمان همکاری اسلامی چنین نشستی را در مورد یک کشور اسلامی برگزار می‌کند.

در این نشست علمایی از کشورهای مختلف از جمله افغانستان، عربستان سعودی، پاکستان، اندونیزیا، مصر، سودان و مراکش حضور دارند.

این در حالیست که احمد سعیدی کارشناس مسایل سیاسی در گفت‌وگو با خبرگزاری صنا بیان کرد که عربستان سعودی اراده ای برای ختم جنگ در افغانستان ندارد و نشست علمای دینی در این کشور به دلیل عدم اشتراک طالبان و ایران بی نتیجه خواهد بود.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=36948