نشست پروسه کابل در سایه ناامنی برگزار شد

به گزارش خبرگزاری صنا, دیروز سه شنبه، ۱۶ جواز نشستی زیر عنوان «پروسه کابل» با اشتراک بیش از ۲۳ کشور و نمایندگان سازمان ملل و اتحادیه اروپا و ناتو تحت تدابیر شدید امنیتی در کابل برگزار شد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان از «مسئله طالبان» به عنوان یکی از محورهای اصلی این بحث یاد کرد و گفت که دولت او حاضر است با باز شدن دفتر نمایندگی طالبان  در افغانستان یا هر کشور دیگر در صورتی توافق کند که گروه طالبان نیز متعهد به این توافق صلح باشند.

آقای غنی گفت: این آخرین شانس بازگشت طالبان به پروسه صلح است، اگر طالبان آماده گفت‌وگو و صلح با دولت افغانستان نباشد ما نمی‌توانیم صلح کنیم.  این نشست تحت شرایط خاص امنیتی  در کابل برگزارشد. قرار بود این نشست در وزارت خارجه افغانستان برگزار شود، ولی بدلیل تهدیدات امنیتی در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد.

افق نوشت: روز گذشته در کابل ایستگاه‌های پلیس برای برقراری امنیت بیشتر ایجاد شده بود که در نوع خودش کم سابقه بود. در یک هفته گذشته کابل شاهد حملات سنگینی بوده است که نزدیک به ۲۰۰ تن کشته شدند.

امنیت ملی افغانستان حملات اخیر در کابل را کار شبکه حقانی با همکاری دولت پاکستان اعلام کرده ‌است.  در نشست دیروز نمایندگان کشورهای پاکستان نیز حضور داشتند. رئیس جمهورغنی خطاب به وزیر خارجه پاکستان گفت، اسلام آباد خواست‌هایش را به افغاستان مطرح کند، تا طرزالعمل مشخصی برای اجرایی آن در نظر گرفته شود.

با حجم حملات اخیر و نسبت دادن آن به کشور پاکستان احتمال این می‌رفت که اشرف غنی موضع تندتر و در عین حال مشخص‌تری نسبت به پاکستان اتخاذ کند.

رئیس جمهور غنی، در این نشست مشکلات داخلی افغانستان را پذیرفت و آن‌را در تداوم جنگ در این کشور بی تاثیر ندانست. او افزود، ما برای تطبیق اراده مان برای بهبود وضعیت کشور تلاش می‌کنیم.  او گفت: ما امروز در کابل گردهم آمده ایم تا همبستگی خود را در برابر ترور و وحشت ابراز نموده و روی یک  مسئله‌ی مهم ملی و منطقه‌ای بحث کنیم که برای منطقه و جهان حیاتی است.

آقای غنی با انتقاد از جامعه جهانی، افزود که جامعه جهانی هنوز نتوانسته بر تمامی ابعاد تهدید تروریزم فایق آید. سازمان ملل رشد چشمگیر این پدیده شوم، قصاوت و بی رحمی در حملات آنها را شاهد بوده است. اما متاسفانه، پاسخ در برابر افزایش تروریزم  ناکافی بوده است.

نشست «پروسه کابل» دیروز در سایه ناامنی های داخلی و تنش‌های سیاسی میان سران حکومت افغانستان برگزار شد.

اختلافاتی که از حمله اخیر تروریستی چهارشنیه کابل آغاز و اکنون عملا بخشی از نظام را در مقابل حکومت قرار داده‌ است.

وزیر خارجه کشور که از آن به عنوان ستون اصلی سیاسیت خارجی کشور یاد می‌شود، در این نشست حضور نداشت. حمله تروریستی جمعه در تشییع جنازه پسر یکی از اعضای مجلس سنا و عضو حزب جمعیت اسلامی اتفاق افتاد؛ عملا حزب جمعیت را در تقابل با حکومت وحدت ملی قرار داد.

صلاح‌الدین ربانی، رئیس موقت این حزب و وزیر خارجه کشور به روز دوشنبه هفته جاری در نشست خبری، از رئیس جمهور خواست تا حنیف اتمر مشاور شورای امنیت ملی را از کار برکنار کند.

در خواست برکناری آقای اتمر، از سوی ربانی از رئیس جمهور تنها این گمان را تقویت می‌کند که آن‌ها حنیف اتمر را در ناامنی های اخیر کشور دخیل می داند.

ارگ ریاست جمهوری نسبت به سخنان آقای ربانی واکنش نشان داد وگفت: «مشاوریت امنیت ملی سمت اجرایی در سکتور امنیتی نیست و آقای اتمر وظیفه‌اش را با کمال صداقت به کشور انجام داده است».

حضور آقای اتمر، در بدنه حکومت افغانستان بارها سبب انتقادهای برخی از چهره‌ها در درون نظام شده است که تا کنون تاثیری در حذف او از بدنه نظام نداشته ‌است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=2135