استخبارات اسرائیل در چوکات نیروهای امریکایی، داخل افغانستان شده و داعش را تقویت می کنند

برخی اعضای ولسی جرگه از حضور داعش در بخش های شرقی و شمالی کشور ابراز نگرانی کرده می گویند: موساد یا همان استخبارات اسرائیل در صدد تقویت داعش در افغانستان است.

به گزارش خبرگزاری صنا ، مولوی عبدالرحمن رحمانی ؛ نماینده مردم بلخ در ولسی جرگه، در نشست ۲۱ قوس این جرگه بدون ارایه جزییات گفت: خارجی های مجهول الهویه از کشورهای اروپایی به افغانستان آمده، در ولایات شمالی و شرقى جابجا شده و مصروف فعالیت های تخریبی و تروریستی می باشند.

او افزود: این افراد، در چوکات گروه داعش در ولایت هاى ننگرهار، جوزجان، فاریاب و سرپل فعالیت مى کنند که حکومت و جامعۀ جهانى باید جلو آن را بگیرد.

رحمانى گفت نمى داند که این افراد از کدام طریق و چگونه وارد افغانستان شده اند.

زلمی مجددی نماینده مردم بدخشان در این جرگه با تایید گفته هاى رحمانى گفت که شماری از خارجی ها با خانواده هاى شان، در برخی ولایات جاگزین شده و مصروف جلب و جذب جوانان به گروه داعش هستند.

وى افزود: گزارشاتی وجود دارد که افراد وابسته به استخبارات اسرائیل در چوکات نیروهای امریکایی، داخل افغانستان می شوند و حتی استخبارات اسراییل، مسئولیت تجهیز و تمویل گروه داعش را در افغانستان به عهده دارد.

وى در مورد جزییات بیشتر ارایه نکرد اما گفت: همین حالا امریکایی ها بدون ویزه به افغانستان می آیند و کسی نیست که از آنها پرسان کند، ما نمی دانیم که به واقعیت امریکایی هستند و یا کسانی دیگر در میان آنها به منظور اهداف استخبارات منطقه وارد افغانستان می شوند.

عبدالرووف ابراهیمی رییس ولسی جرگه نیز گفت که گروه داعش، در افغانستان حضور دارد و هر روز از افغان ها قربانی می گیرد. او از ارگانهای امنیتی خواست تا عملیات ویژه را به منظور سرکوب این گروه در مناطقی که داعش حضور دارد، هر چه عاجل آغاز نمایند.

محمد محقق معاون دوم ریاست اجراییه گفته است: روند انتقال سیستماتیک تروریزم خصوصا داعش و شعبات آن به افغانستان اوج تازه خود گرفته و موجب نگرانی گسترده در میان مردم افغانستان است.

جنرال جان نیکلسون ؛ فرمانده نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان در مصاحبه ای به صدای امریکا گفته بود که گروه داعش برنامه ریخته است تا خلافت خود را در افغانستان تاسیس کند.

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان در یک مصاحبه خبری ایالات متحده امریکا را به همکاری با داعش در افغانستان متهم کرد و گفت که امریکا به این گروه اجازه داده است تا در افغانستان رشد کند.

مولوی عبدالرحمان رحمانی، عضو دیگر ولسی جرگه با تایید این صحبت‌ها گفت: برای فعلا پروژه طالب ختم می‌شود و پروژه داعش‌سازی در حال عملی‌شدن است.

ظاهر قدیر نماینده ولایت ننگرهار در ولسی جرگه پیش گفته بود امریکا در افغانستان از داعش حمایت می‌کند.

قدیر در این باره تصریح کرد که در نمونه‌ای بارز، در منطقه مسجد سفید ولایت ننگرهار شمار زیادی از اعضای وابسته به داعش در محاصره طالبان بودند که هواپیماهای امریکایی و نیروهای ویژه آنها، طالبان را هدف قرار داده و داعشی‌ها را از محاصره نجات دادند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=15516