طالبان در ولایت جوزجان ۶۰۰ داعشی را محاصره کرده اند

مسئولان در ولایت جوزجان می گویند که اعضای گروه طالبان، داعشی ها را در منطقه سردره‌ این ولایت محاصره کرده اند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ منابع می گویند که جنگ‌جویان طالبان از ولایت‌های سرپل، فاریاب، غور و حتی قندهار به ولسوالی درزاب آمده اند و از چهار روز به این‌سو حملات شان را بر علیه داعشیان در این ولایت آغاز کرده اند.

گفته می شود که در حمله گسترده گروه طالبان مسلح بر مواضع افراد داعش در ولسوالی درزاب ولایت جوزجان، برخی از پناهگاه‌ها و ساحات تحت کنترول داعش به تصرف طالبان در آمده و تنها این گروه در منطقه سردره حضور دارند که در محاصره طالبان قرار گرفته اند.

یک منبع محلی از ولسوالی درزاب به هشدار گفت، طالبان مسلح که تعداد شان نزدیک به چهار هزار نفر می‌رسد با هشتاد نفر فدایی، مناطق آقبلاق، آقسای و بی بی مریم در ولسوالی درزاب و مناطق خانقاه و چقمه چقور در ولسوالی قوش تپه را تصرف کرده و تا پنجصد متری پایگاه اصلی داعشیان در سردره ولسوالی درزاب خود را رسانیده اند.

این منابع از وارد شدن تلفات سنگین به هردو طرف خبر می‌دهد و می گوید، ده تن از داعشیان که جنگ‌جویان ازبیکستانی نیز در میان شان بود روز گذشته در پی یک ترفند به بهانه تسلیم شدن میان طالبان رخنه کرده و با کشتن چند تن آنان، قمبرخان یکی از فرماندهان طالبان را با سه تن از افرادش دست‌گیر کرده و با خود برده اند.

بر اساس اطلاعات منابع امنیتی در ولایت جوزجان، اکنون حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر داعشی که در میان شان شهروندان خارجی این گروه نیز شامل هستند، در منطقه سردره گیرمانده اند و در برابر حملات طالبان مقاومت می‌کنند.

منابع امنیتی می‌افزایند که جنگجویان ازبیکستانی داعش که سن شان بین ۶۰ تا ۶۵ سال است از تعلیم دیده‌های ماهر ارتش شوروی سابق هستند که تکتیک‌های پیشرفته جنگ را بلد اند.

طالبان به باشنده گان ولسوالی درزاب گفته اند که با بیرون راندن داعش از این ولسوالی، مکاتب را بازگشایی می‌کنند و مردم را اجازه می‌دهند که دوباره به خانه‌های شان برگردند.

در عین حال محمد رضا غفوری سخنگوی والی جوزجان می‌گوید، طالبان با تصرف بخش‌های بزرگی از ساحات تحت کنترول داعش دامنه‌ی جنگ را بر پایگاه اصلی داعش در منطقه سردره‌ای ولسوالی درزاب رسانیده اند.

او گفت، بر اساس اطلاعات منابع استخباراتی، در درگیری که از چند روز گذشته به این سو، میان این گروه ها ادامه دارد بیش از ۲۸ داعشی کشته، ۱۶ تن شان زخمی و ۹ تن دیگر شان بدست طالبان اسیر شده اند.

وی علاوه کرد، از جانب طالبان نیز ۹ تن کشته، ۱۱ تن شان زخمی و ۳ تن دیگر شان از سوی داعشیان اسیر شده است.

سخنگوی والی جوزجان می‌افزاید، از تلفات وارد شده به افراد ملکی تا هنوز اطلاعاتی در دست نیست.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=37115