ماهانه بیش از ۶۰۰۰ نفر جذب اردوی ملی افغانستان می‌شوند/دیگر هیچ سرباز خیالی در اردوی ملی وجود ندارد

بر اساس آماری که وزارت دفاع ملی از میزان جلب و جذب به اردوی ملی ارائه می‌کند، ماهانه بیش از ۶۰۰۰ نفر جذب می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری صنا، احمد غفور جاوید، سخنگوی وزارت دفاع ملی، می‌گوید، در حال حاضر آمار فعلی اردوی ملی افغانستان بین ۱۹۵ تا ۱۹۶ هزار تن رسیده است.

آقای جاوید به صدای امریکا گفته که از آغاز سال روان خورشیدی تا اکنون، ۴۸ هزار تن جذب اردو شده اند.

او می‌افزاید: “ما هر ماه بیش از شش‌هزار نفر جلب و جذب داریم، یعنی در پروسۀ جلب و جذب هیچ نوع کوتاهی صورت نگرفته، ما جمعاً ۴۰ مرکز جلب و جذب داریم در سراسر افغانستان که در کابل است و سایر ولایات استند”.

آمار جلب و جذب، در هر ماه شش هزار تن زمانی است که آمار تلفات اردو نیز نگران‌کننده گفته شده است.

اخیراً رئیس جمهور غنی تأیید کرده است که از سال ۲۰۱۵ تا حالا، بیش از ۲۸ هزار و ۵۲۹ نفر از نیروهای امنیتی کشور در جریان درگیری‌ها با مخالفان مسلح دولت کشته شده اند.

پیش از آن، جنرال طارق‌شاه بهرامی، وزیر دفاع ملی در اول ماه میزان در مجلس سنای گفت که در یک ماه بیش از ۵۰۰ سرباز اردو در جنگ کشته و بیش از ۷۰۰ تن دیگر زخمی شده اند.

بایومتریک سربازان

از سویی هم، وزارت دفاع ملی به منظور تشخیص آمار حقیقی اردوی این کشور، برعلاوۀ سیستم بایومتریک سربازان، سیستم پرداخت معاشات اردو (Army Personal Payment System) را تا مرز ۸۰ درصد عملی کرده است.

آقای جاوید، می‌گوید: “سیستم اَپس از پروسۀ جلب و جذب یک سرباز یا منسوب اردو به شکل کمپیوتری گرفته تا تقاعد وی را در بر می‌گیرد. وزارت دفاع خوشبختانه ۹۹.۶ درصد بایومتریک را عملی کرده است و ۸۰ درصد برنامه اَپس تکمیل شده است”.

این سیستم‌ها در حالی در وزارت دفاع عملی شده است که پیش از این انتقادهای در مورد سربازان خیالی، حضور افراد نفوذی مخالفان در صفوف اردو و پرداخت نشدن به موقع معاشات سربازان وجود داشت.

اما سخنگوی وزارت دفاع ، تأکید می‌کند که اکنون “هیچ سرباز خیالی” وجود ندارد و “شفافیت” در این بخش در وزارت دفاع به میان آمده است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=48960