از جان فشانی نیروهای کوماندو تا سهل انگاری مقامات محلی / واگذاری ۱۳ قریه به طالبان در قندوز

واگذاری 13 قریه قندوز به طالبان

سهل انگاری مقامات محلی باعث واگذاری بدون درگیری ۱۳ قریه راهبردی مرکز ولایت قندوز به طالبان واگذار شده است.

به گزارش خبرگزاری صنا به نقل از سلام وطندار، امر الدین ولی، رییس شورای ولایتی قندوز با بیان این مطلب گفته است که نیروهای امنیتی با تحمل مشکلات بسیار این مناطق را از وجود طالبان پاکسازی کرده بودند و در نتیجه این عملیات، صدها خانواده آواره شدند، اما بنابر ضعف و ناتوانی مسوولان ارشد محلیِ این ولایت، طالبان دوباره به این مناطق برگشتند.

وی می‌افزاید که باشند‌گان بومی قریه های شمال‌شرقی مناطق حضرت سلطان، عرب‌ها، اورتبلاقی‌ها، چبرمه، ایشان‌ها و چندین قریه دیگر آماده بودند در چوکات نیروهای خیزش مردمی، این مناطق را از حمله طالبان حفظ کنند، اما این خواست‌ها بی‌پاسخ ماند.

احمدجاوید سلیم، سخنگوی نیروهای کوماندو می‌گوید که پس از ۱۴ روز عملیات و پاکسازیِ ۱۳ قریه شمال‌شرق شهر قندوز، در نتیجه فیصله شورای نظامی این ولایت، نیروهای کاماندو از این منطقه خارج شدند و حکومت محلی تا دقایق پایانی، حاضر نشد به خاطر حفظ این ساحات نیرو بفرستد.

سلیم می‌گوید که وظیفه کوماندوها پاکسازی مناطق از وجود طالبان است و دیگر نیروها مسؤولیت حفظ مناطق را دارند، اما هنگام خروج از منطقه، هیچ نیرویی برای حفاظت از منطقه نبود.

یک منبع از دفتر والی قندوز گفته است که عدم مسوولیت پذیری ارتش و پولیس بخاطر حفظ این مناطق سبب بازگشت طالبان شده است، این درحالی است که عبدالحمید حمیدی، فرمانده پولیس قندوز خروج نیروهای نظامی از مناطق را جزیی از عملیات گفته است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=5193