نور: سناریوی ۲۰۱۴ در حال تکرار شدن است

عطامحمد نور رئیس اجرایی جمعیت اسلامی افغانستان با انتقاد شدید از نحوه برگزاری انتخابات می‌گوید که سناریوی ۲۰۱۴ در حال تکرار شدن است و انتخابات جاری پر از تقلب خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری صنا، عطامحمد نور در صفحۀ رسمی فیس بوکش نوشت :”بمنظور تقویت مردم سالاری و احترام به اراده مردم، در پروسه‌ی انتخاب نمایندگان مردم در ولسی جرگه، اشتراک نمودیم. اما ساز و برگی که برای تقلب چیده شده بوضوح نشان میدهد که سناریوی ۲۰۱۴ در حال تکرار است”

وی گفته است، با آنکه بایومتریک فرصت خوبی برای شفافیت انتخابات بود، اما نه تنها دستگاه های وارد شده که کاربران آن نیز مشکل جدی در استفاده آن دارند.

عضور رهبری ائتلاف بزرگ ملی گفته است:”مراکز رای دهی که باییست راس ساعت ۷ صبح امروز در سراسر کشور باز می‌شد، در بسا نقاط با تاخیر یک یا دو ساعت و در برخی نقاط تا هنوز که ساعت ۱۱:۳۰ پیش از چاشت است باز نشده است و در برخی مراکزی که باز شده مواد اساس انتخابات وجود ندارد و در ‌شماری از مراکز هم در ساعات اول، مواد اساس تمام شده است.”

او گفته است که هنگام مراجعه رای دهندگان در همان مراکز رای دهی که در تذکره های شان استیکر نصب شده بود، مشخصات شان با لیست آن مراکز یا همخوانی ندارد و یا هم اصلا اسم رای دهنده‌های همان مراکز در لیست وجود ندارد که سبب خشم و دل‌سردی مردم و بازگشت آنها بدون بکار بستن رای شان شده است.

رئیس اجرایی جمعیت اسلامی گفته است که در ولایت بلخ برای یک نامزد مشخص در یک اقدام جانبدارانه و برخلاف پالیسی کمیسیون انتخابات و نیرو های امنیتی، به دستور حکومت مرکزی، نیروهای های قول اردوی ۲۰۹ شاهین بصورت ویژه غرض تامین امنیت یک مرکز رای دهی‌‌ در یک قریه و زادگاه یک نامزد مشخص، جابجا شده اند. درحالیکه اگر تصمیم چنین بود، چرا برای بقیه نامزد ها این امتیاز وجود ندارد؟

او می‌گوید که با ذکر این تخطی‌ها، برآیند انتخابات همراه با تقلب که در آن حق تلفی صورت گیرد، حق طلبی گسترده‌یی را در پی خواهد داشت و پاسخگوی آن کمیسیون انتخابات و حکومت افغانستان است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

76 + = 82

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=46554