نیروهای امنیتی اجازه عملیات در برابر طالبان را دارند/ طالبان تصمیم بگیرند که با مردم جنگ می‌کنند یا صلح؟

رئیس جمهور غنی با بیان اینکه آتش بس به پایان رسید و نیروهای امنیتی و دفاعی اجازه عملیات دارند، اظهار داشت که طالبان اکنون با مردم افغانستان مواجه هستند و تصمیم بگیرند که با آنها جنگ می کنند یا به خواست شان لبیک می گویند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ رئیس جمهور غنی در کنفرانس پیرامون آتش بس و صلح اعلام کرد که از آغازین روزهای حکومت وحدت ملی در تلاش بودیم تا یک اجماع ملی، منطقوی و بین المللی را برای صلح به وجود بیاریم که امروز به این اصل دست یافتیم.

غنی افزود که بحث ما در رابطه به صلح در چوکات دین مبین اسلام است و متعلق به رفتار پیامبر (ص) است، زندگی او برای ما یک الگوی بارز است.

وی تصریح کرد: همانطوری که ما طرف مقابل جنگ را تعریف کردیم که با کی درگیر هستیم، حالا طرف صلح را نیز تعریف کرده میتوانیم که با کی صلح می کنیم.

رئیس جمهور اظهار داشت که حماسه جهاد افتخار علما و ملت افغانستان است، نظام و دولت فعلی میراث جهاد برحق مردم افغانستان می باشد، همان طوریکه افتخار حماسه جهاد از ملت است، تصمیم گیری در مورد صلح نیز متعلق به ملت می باشد و از این جهت باید به صورت واضح بدانیم که تصامیم ما به اساس شخصی و سلیقوی گرفته نمی شود.

اشرف غنی گفت که در استراتیژی امریکا در رابطه به افغانستان و جنوب آسیا، هدف از استعمال قوه صلح است، هدف یک افغانستان با ثبات و امن در یک منطقه با ثبات و امن است.

غنی با اشاره به آتش بس بین طالبان و حکومت، افزود که این آتش بس یک تجربه کنترول شده بود، جنگ جریان داشت، در صورت حمله جواب می دادیم و همه نیروهای امنیتی و دفاعی در حالت تیارسی و احضارات درجه یک قرار داشتند.

وی تصریح کرد که اگر ما اول منتظر این می بودیم که پیمان صلح به امضا برسد و بر اساس آن آتش بس صورت گیرد، ما باید تا زمان نامعلوم منتظر اقدام برای توقف خونریزی می بودیم.

رئیس جمهور کشور در ادامه اظهار داشت که فساد، قانون شکنی و جرم میراثی است که از دهه‌های گذشته به ارث برده ایم، ما اراده محکم داریم تا تصمیم بگیریم که انحصار در رابطه به صلح از بین برود، اقدام مسئولانه، مسئولیت می خواهد و در این مورد معامله نخواهد شد، هیچ کس حق ویتو ندارد.

اشرف غنی گفت که منافع ملت باید همیشه بالای منافع عده‌ی محدود با تمام احترام به آزادی شان و افکار شان ترجیح داده شود.

غنی افزود که افغانستان یک جامعه باز است، پیمان صلح به شکل پنهانی صورت گرفته نمی تواند، سیاست صلح افغانستان نیز سیاست باز و سیاست مذاکره است، اعلام آتش بس ما مشروعیت دینی و اسلامی داشت به همین خاطر با استقبال گرم مردم و جهان قرار گرفت.

به گفته وی، تفکیک بین آتش بس، صلح و پیمان صلح ضروری است، روزی که به پیمان صلح برسیم این پیمان به تائید و تصویب نیاز دارد.

محمد اشرف غنی افزود که مساله داخلی صلح افغانستان سه بعد دارد، مردم، حکومت و طالبان. مردم از حکومت و طالبان خواستار صلح و قطع جنگ هستند، حکومت این خواست مردم را پذیرفته است زمان آن است که طالبان به این خواست مردم جواب مثبت بدهد.

غنی با بیان اینکه اکنون طالبان با مردم و سایر اقشار ملی و بین المللی مواجه هستند، تصریح کرد که اولین وظیفه من این است که از خونریزی جلوگیری کنم، اول امن و بعد از آن رفاه آمده می تواند، این مرحله ی تجدید نظر است و آمادگی برای آغاز گفتگو صلح بین الافغانی، است.

وی ابراز داشت: من اطمینان می دهم که در زمان آغاز مذکرات نظریات همه اقشار در نظر گرفته می شود.

رئیس جمهور کشور تأکید کرد که ملت ما بزرگ است و در زمان آتش بس بزرگی خود را نشان داد، من بالای مردم خود افتخار می کنم که ظرفیت و خویشتن داری خود را نشان دادند، بجای ابراز خشم بر طالبان با آنها رو برو شدند و قشر سیاسی ما نیز باید از مردم بیاموزند، که چگونه از خود حوصله نشان دادند، احترام به احساسات مردم مهم و لازم است و نباید در مقابل احساسات مردم قرار گیرند.

اشرف غنی خطاب به طالبان اظهار داشت: بیایید اراده صلح کنید، این فشار افغان ها است و خواست مردم و علما، و حالا شما تصمیم بگیرید که با مردم جنگ می کنید یا به خواست صلح خواهانه آنان لبیک می گویید؟

غنی گفت که آتش بس تمام شد و نیروهای امنیتی و دفاعی اجازه دارند تا عملیات داشته باشند.

وی در پایان سخنانش افزود که ملت نشان داد که آماده آشتی است و این بزرگترین دست آورد میباشد. آتش بس ۹۸ فیصد موفق بود و به صورت مقایسوی بینظیر می باشد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=35632