نیکلسون مذاکره مستقیم امریکا با طالبان را رد کرد

ناتو در افغانستان روز دوشنبه در بیانیه ای گزارش‌ها از اظهارات فرمانده این ماموریت مبنی بر مذاکره مستقیم امریکا با طالبان را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ پیشتر گزارش شده بود که جنرال جان نیکلسون در گفتگویی با مقامات افغان در قندهار از “آمادگی” امریکا برای مذاکره مستقیم با طالبان سخن گفته بود.

اما نیکلسون در بیانیه ای گفت که اظهاراتش اشتباه تعبیر شده و او فقط مواضع مایک پومپئو وزیر خارجه امریکا را منعکس کرده است که در ماه جون گفته بود امریکا آماده “حمایت، تسهیل و مشارکت” در مذاکرات نهایی صلح است.

نیکلسون در بیانیه ای که ماموریت ناتو در افغانستان منتشر کرد نوشت: “ایالات متحده جایگزینی برای مردم افغانستان یا دولت افغانستان نیست.”

با این حال مارتین اودانل سخنگوی این ماموریت گفت که امریکا درحال بررسی “همه راه های” پیشبرد فرآیند صلح است و افزود: “اما این فرآیندی است که تحت هدایت افغانستان پیش می رود.”

نیویورک تایمز روز یکشنبه گزارش داده بود که دولت دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا به دیپلمات‌های ارشد امریکایی گفته است در پی مذاکره مستقیم با طالبان باشند.

براساس این گزارش در چند هفته گذشته مقام‌های بلندرتبه امریکایی چندین بار به افغانستان و پاکستان سفر کردند تا زمینه گفتگوهای مستقیم امریکا با گروه طالبان را فراهم کنند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا هفته پیش به کابل سفر کرد و آلیس ویلز، معاون وزیر امور خارجه امریکا در امور جنوب آسیا و آسیای میانه نیز چندین روز مشغول گفت‌وگو با مقام‌ها در افغانستان و پاکستان بود.

بی بی سی نوشت؛‌ وزیر امور خارجه امریکا چند روز پیش در بیانیه‌ای گفت که هیچ پیش‌شرطی برای مذاکرات مطرح نیست و همه چیز از جمله بحث حضور نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان می‌تواند جز مذاکرات با طالبان باشد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=37553