هجوم گسترده طالبان به بلخ

طالبان با هجوم گسترده به ولسوالی چمتال ولایت بلخ چندین منطقه مهم را به تصرف خود درآورده و مردم منطقه را آواره کرده اند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ منابع محلی از ولسوالی چمتال بلخ می‌گویند: طالبان با تجهیز جبهات طی چند روز گذشته چندین منطقه مهم ولسوالی چمتال از جمله امام صاحب، فاطمه خیل ، کمسانی را تصرف کرده اند و ساکنان این ولسوالی ها مجبور به ترک خانه های شان شده است.

شیخ اکبرقریه دار؛ قریه ارزگان چمتال، گفت: نزدیک به یک هفته است که جنگ در ولسوالی چمتال در قریه های امام صاحب، فاطمه خیل کمسانی جریان دارد و ۹۵ فیصد از اهالی این مناطق، همه چیز خود را رها و از این مناطق، بیرون شده اند.

وی افزود: علت اینکه نیروهای امنیتی پیش روی خاصی نداشته اند این است که طالبان از چهار روز پیش سنگرهای مستحکمی در این مناطق برای خود شان درست کرده اند ولی نیروی که تازه در آنجا مستقر شده اند به دلیلی اینکه تدابیر قبلی نداشتند، توان مقابله با آنها را ندارند و از سوی دیگر تحت فرمانده واحد نیز نمی باشند.

شیخ اکبر ادامه داد: اگرنیروهای امنیتی تحت قومنده واحد باشند؛ نیروی کافی برای تصرف وجود دارد اما آنها قوماندان واحد ندارند که فرمان واحد بگیرند؛ پولیس فرمان جدا می دهد که از یک قسمت حمله شود؛ اردو از طرف دیگر و امنیت از طرف دیگراگر آنها همه یک جا از یک استقامت پیشروی کنند، حتمن موفق به تصرف مناطق ازدست رفته می شوند.

قریه دار چمتال با ابراز اینکه فعلا حملات هوای درساحاتی که طالبان حضور دارد؛ جریان دارد گفت: فرماندهان قول اردوی ۲۰۹شاهین، فرمانده امنیه و رئیس امنیت بلخ در صف جنگ با طالبان هستند اما حضور آنا بدلیل هدف گیری نادرست هیچ موثرنبوده و بمباران هوایی مواضع طالبان نیز به ضرر نیروهای امنیتی تمام شده است‌ .

وی عنوان کرد: نیرو های امنیتی نسبت به طالبان تلفات بیشتر داده اند به طوری که ازمیان نیروهای امنیتی در حدود۷ نفر کشته و ۸ نفر زخمی و از نیروهای مخالف نیز دو الی سه نفر کشته و ۶ نفر زخمی شده است.

شیخ اکبر با بیان اینکه اگر جلو پیش روی طالبان گرفته نشود؛ بیشتر قریه های چمتال در حالت سقوط خواهد بود، از دولت خواست تا بیشر در قمست امنیت چمتال توجه نماید.

در همین حال قوماندان رجب که خودش در خط جنگ حضور دارد با اشاره به اوضاع چمتال گفت: من در همین حال در خط اول حضور دارم امروز ما با نیروهای طالبان درگیری داشتیم و فعلا حملات ما فقط از طریق هوا بالای پایگاه های طالبان جریان دارد و خط اول طالبان در قریه های فاطمه خیل و کمسانی است.

وی در باره پیش روی نیروهای امنیتی اظهار داشت: نیروی های قوماندان امنیه بلخ، رئیس امنیت ملی و قوماندان های چهار ولسوالی که تحت حاکمیت طالبان است؛ در این نبرد حضور دارند .

این قوماندان ابراز داشت: اهالی قریه های کمساری، امام صاحب، فاطمه خیل، ترکی و تگابی تمام افراد اموال و خانه شان را رها کرده است و فقط تنها خود را از این مناطق بیرون کشیده اند.

نصرت الله جمشیدی سخنگوی قل اردوی ۲۰۹ شاهین نیزدر ادامه خاطر نشان ساخت: عملیات البرز ۷ به منظور سرکوب و ازبین بردن دشمنان از ۹ روز پیش تا کنون در ولسوالی چمتال ولایت بلخ ازهوا و زمین راه اندازی گردیده است که درنتیجه این عملیات ۱۹نفر ازطالبان کشته و۱۹ نفر زخمی شده اند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=3996