هشدار تلویحی داکتر عبدالله به ایتلاف نجات افغانستان/سیاسیون مراقب اقدامات و رفتارهای خود باشند

رییس اجرایی حکومت وحدت ملی با اشاره تلویحی به تشکل ایتلاف نجات افغانستان می گوید که یک قدم ناسنجیده سیاسیون سبب ادامه بحران در کشور خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی که امروز (یکشنبه اول اسد) در مراسم افتتاح پارلمان جوانان افغانستان صحبت می کرد؛ تاکید ورزید که سیاسیون باید مراقب اقدامات و رفتارهای خود باشند.

آقای عبدالله با اشاره به کودتای داوودخان گفت: “به نیت خوب داود خان شک نداریم؛ اما کودتا صورت گرفت و ما بار این کودتا را تا حالا می کشیم؛ پس سیاسیون کشور ما تمام راه‌ها را پیش رو دارند، ولی اگر عواقب گفتار و عملکرد خود را سنجش نکرده باشند، خدای ناخواسته این امکان وجود دارد که با نیت نیک یک اقدام ناسنجیده هم سبب برهم زدن اوضاع کشور شود”.

او خاطر نشان کرد که افغانستان با چالش‌های بزرگی مواجه است و سیاستمدان درون و بیرون حکومتی مسوولیت یکسان و بالاتر از آرمان‌های شخصی دارند، به ویژه در شرایطی کنونی کشور که بسیار حساس است.

رییس اجرایی حکومت خطاب به اعضای پارلمان جوانان افغانستان گفت که تفرقه و نفاق درخت تنومند افغانستان را ضعیف می‌سازد؛ جوانان فرصت دارند تا اشتباهات گذشته را تکرار نکرده و آینده را بسازند.

فضل‌هادی مسلم یار رییس مجلس سنا نیز در این نشست به شکل گیری ایتلاف‌های درونی ضد نظام اشاره کرد و گفت: “ما ثبات نظام را می خواهیم، حلقه‌های درونی نباید ثبات نظام را سبوتاژ کنند که قابل قبول نیست؛ بدیل این نظام وحشت است؛ نمی دانم برخی سیاسیون با کدام جرئت خلاف نظام کار می کنند”.

آقای مسلم یار با تاکید بر حفظ وحدت ملی توسط جوانان در کشور افزود که هم اکنون نظام افغانستان دچار بدبختی سیاسی شده است و جوانان باید به گفته‌های تاجران سیاسی فریب نخورند.

رییس مجلس سنا بیان داشت که سیاسیون باید از منافع شخصی خود تیر شده و به منافع ملی افغانستان بیاندیشند، زیرا به گفته او اختلافات سیاسی بر مقاومت نیروهای امنیتی در جنگ با تروریزم اثر منفی به جا می گذارد.

این در حالی است که جنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری، محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی و عطا محمد نور والی بلخ، اخیراً ایتلاف نجات افغانستان را برعلیه آنچه این مقام‌ها انحصار قدرت توسط رییس جمهور می خوانند، تشکیل داده اند.

این مقام‌ها گفته اند که قصد براندازی حکومت را ندارند ولی آنان می خواهند که به انحصار گرایی قدرت در ارگ ریاست جمهوری پایان دهند و صلاحیت های قانونی معاون اول ریاست جمهوری و وزرای کابینه را بر گردانند.

از سوی دیگر، رییس اجرایی حکومت در نشست امروز تاکید ورزید که انتخابات آینده ریاست جمهوری مطابق قانون به وقت و زمانش بدون تاخیر برگزار خواهد شد.

آقای عبدالله تاکید کرد که انتخابات‌های آینده پارلمانی و ریاست جمهوری شفاف خواهد بود و اعتماد صدمه دیده مردم را دوباره جلب خواهد کرد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=4952