هشدار مجلس سنا به حکومت؛ متوجه دسیسه‌ی پاکستان باشید

پس از سفر وزیر خارجه پاکستان به کابل، مجلس سنای افغانستان از احتمال یک دسیسه‌ی بزرگ به حکومت افغانستان هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری صنا، فضل هادی مسلمیار، رییس مجلس سنای افغانستان در نشست عمومی امروز یکشنبه (۲۵ سنبله) مجلس سنا گفت که سفر وزیر خارجه پاکستان به کابل احتمالاً به‌خاطر قناعت دادن امریکا صورت گرفته و حکومت افغانستان باید متوجه دسیسه‌ی اسلام‌آباد باشد.

آقای مسلمیار می‌گوید که هرچند پیش از این پاکستان در سیاست خود در مورد افغانستان صادق نبوده اما با آن هم سفر وزیر خارجه پاکستان به کابل را به فال نیک می‌گیریم.

او گفت که اگر این سفر در راستای آغاز نشست‌های چندجانبه صلح باشد مورد استقبال مردم افغانستان قرار خواهد گرفت.

محمد علم ایزدیاد، معاون اول مجلس سنا نیز گفته است: «تا زمانی‌که دولت پاکستان در استراتژی کلان خود تغییری نیاورد، انجام این‌گونه سفرها نمی‌تواند در مناسبات،‌ سیاست و حمایت این کشور از مخالفان افغانستان تغییری بیاورد.»

شماری دیگر از سناتوران نیز گفتند که پیش از این نیز مقام‌های ارشد پاکستان به کابل سفر کرده‌اند ولی با وجود وعده‌ی همکاری، در سیاست آن کشور هیچ تغییری نیامده است.

با این حال،‌ مصطفی ظاهر یک عضو دیگر مجلس سنا تاکید کرده است که با توجه به فشارهای امریکا بر پاکستان، تا یک سال دیگر تغییراتی در سیاست پاکستان در مورد افغانستان به‌وجود خواهد آمد.

آقای ظاهر گفته است: «وزیر خارجه پاکستان به چراغ سبز نظامیان آن کشور به کابل آمده و از آن‌جایی که فشارهای بین‌المللی بر پاکستان بیشتر شده، این سفر مقدمه‌یی خواهد بود که پاکستان در سیاست خود در افغانستان تجدید نظر کند.»

مجلس سنا در این مورد درحالی واکنش نشان داده است که شاه‌محمود قریشی روز شنبه (۲۴ سنبله) در رأس یک هیأت بلند رتبه دولتی به کابل سفر کرده بود. او در جریان این سفر با رهبران حکومت وحدت ملی ملاقات کرده و گفته است که چالش‌ها و دشواری‌هایی در روابط افغانستان و پاکستان وجود دارد و حکومت جدید پاکستان آماده است در همکاری با افغانستان برای بهبود وضعیت تلاش کند./اطلاعات روز

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=43476