همکاری ستون پنجم در حملات تروریستی/ امنیت خبرنگاران تأمین شود/ حملات انتحاری در تقابل با ارزش های اسلامی

شماری از فعالان رسانه ای و چهره های سیاسی – دینی هدف قرار دادن خبرنگاران را خلاف اصول و ارزش های دینی و حقوق بشری خوانده و تأکید می کنند که این حملات بدون همکاری ستون پنجم امکان پذیر نیست.

«شریف ناصر زاده» سخنگوی حزب حراست اسلامی افغانستان با اشاره به حملات تروریستی ۱۰ ثور به خبرنگار خبرگزاری صنا گفت: بدون شک چنین حملات بزدلانه و دهشت بار نمی تواند حتا کاروان آزادی و به خصوص آزادی بیان و مطبوعات را متوقف سازد، بل خون هر شهیدی با پیوستن به شهدای راه آزادی و استقلال کشور، دریای از خشم و نفرت را علیه تروریستان جنایتکار به وجود خواهد آورد و سرنوشت جنایتکارانه تروریستان را در دادگاه عدل الهی رقم خواهد زد.

تکرار سریال «انتحاری» در افغانستان

ناصر زاده افزود: دهشت آفرینان جنایتکار بدون هیچگونه ترس و هراس با حمله به مراکز مطبوعات ، رسانه ها ، مساجد و تکایا و مکاتب جنایت های مکرری را مرتکب می شوند و باعث قتل و کشتار بی رحمانه مردم ، شخصیت های فرهنگی ، نیرو های امنیتی می گردند که به این گونه، سال هاست که این تراژیدی غم بار در کشور ما تکرار می گردد٬ مسئولین امور همچنان نظاره‌گر تکرار چنین فجایع اند و هیچگونه تدابیر پیشگرانه‌ای را در چنین مراکز روی دست نمی گیرند.

وی تصریح کرد: حمله در نزدیکی نیروهای امنیتی در شش درک کابل و قتل خبرنگاران و اصحاب رسانه ها ، نیروهای امنیتی و افراد ملکی بدون همکاری ستون پنجم دشمن امکان ناپذیر است.

سخنگوی حزب حراست اسلامی افغانستان اظهار داشت: چنین حملات نشان می دهد که دستگاه های امنیتی ما فاصله عمیق از وظایف خطیر شان برای بوجود آوردن امنیت و ثبات حتی در پایتخت افغانستان دارند و نمی توانند در جهت بوجود آوردن امنیت و یا گرفتن تدابیر امنیتی، پاسخگو و جلو جنایتکاران تروریست را بگیرند.

خبرنگاران تحت فشار حکومت و تروریستان

در همین حال «حامد پویا» رئیس بازار رسانه های افغانستان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صنا می گوید که خبرنگاران و رسانه ها تحت فشار گروهک های تروریستی و نیز حکومت قرار دارند.

پویا با نگرانی از وضعیت خبرنگاران در کشور٬ افزود: متأسفانه خبرنگاران و رسانه ها در افغانستان تحت فشارهای گروهک های هراس افگن و حکومت قرار دارند که سبب نگرانی جامعه رسانه ای شده است.

وی با اشاره به مشکلات خبرنگاران٬ تصریح کرد: این قشر تأثیرگذار در افغانستان با چالش های متعدد از جمله عدم مصئونیت جانی مواجه هستند.

رئیس بازار رسانه های افغانستان اظهار داشت: از رهبران حکومت می خواهیم که امنیت خبرنگاران و رسانه ها را تأمین کنند تا دیگر جامعه رسانه ای افغانستان سوگوار نباشد٬ زیرا صدمه وارد شدن به جامعه رسانه ای٬ صدمه به آزادی بیان است.

امریکا پاسخگو باشد

در عین حال «آقا سادات» استاد دانشگاه البیرونی به صنا گفت: خبرنگاران ما حقیقت گویان جامعه ما هستند و در کشوری فعالیت دارند که حتی پایتخت آن امن نیست و در نتیجه به گونه سیستماتیک مورد هدف دشمن قرار می گیرند.

سادات افزود: حملات ۱۰ ثور گواه این خبر است که چندین خبر ساز و آگاه کننده جامعه همگام با مردم بی گناه توسط حملات انتحاری جان های شیرین خود را از دست می دهند.

وی با انتقاد از سیاست های امریکا تصریح کرد: این وضع را باید امریکا پاسخ دهد که با امضای پیمان امنیتی با دولت افغانستان٬ چرا نتوانستند حتی امنیت پایتخت را بگیرند؟

استاد دانشگاه اظهار داشت: امریکا٬ افغانستان را به کشوری مبدل ساخته که هیچ کسی مصؤنیت جانی ،شغلی واقتصادی نداشته باشد.

حملات انتحاری خلاف ارزش های اسلامی است

همچنین «سید جعفر عادلی حسینی» عالم دینی به صنا گفت که هدف قرار دادن خبرنگاران و کارمندان رسانه ای در تقابل با اصول و ارزش های دین اسلام قرار دارد.

عادلی حسینی٬ رسانه ها را قوه چهارم در کشور خواند و افزود: خبرنگاران پُل ارتباطی بین دولت و ملت هستند که هدف قرار دادن آنها خلاف هر نوع قوانین بین المللی و حقوق بشری است.

حکومت امنیت خبرنگاران را تأمین کند

وی حملات تروریستی ۱۰ ثور در کابل را یک جنایت جنگی خواند و تصریح کرد: خبرنگاران همواره در سنگرهای نبرد و روز های دشوار به رسالت خود که همانا انعکاس حقایق است٬ می پردازند و مردم را از رویدادهای روز آگاه می کنند.

این عالم دینی تأکید کرد: از حکومت جداً تقاضا داریم تا در کنار تأمین امنیت در کشور٬ مصئونیت خبرنگاران و کارمندان رسانه ای را مورد توجه قرار دهد.

«شبنم شهرزاد» خبرنگار افغان در این مورد بیان کرد: خبرنگاری جرم نیست؛ با کشتن خبرنگاران و کارمندان رسانه ای صدای آزادی بیان خفه نه٬ رساتر می شود.

حملات تروریستی دهم ثور عمق فاجعه ددمنش های زمان بود که حتی به بی طرف ترین قشر (خبرنگاران) رحم نکردند و به گونه سیستماتیک آنها را مورد هدف قرار دادند.

در این حملات حدود ۳۰ تن به شمول ۹ خبرنگار شهید و نزدیک به ۵۰ تن دیگر زخمی شدند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=29501