ناظرین افغان، پاسبانان روند انتخابات هستند

یوناما اعلام کرد که ناظرین افغان پاسبانان روند انتخابات هستند، در حالیکه نامزدان مسئولیت اصلی جلوگیری از تقلب را با آموزش دادن به حامیان خود انجام می‌دهند تا با استفاده از نام آن‌ها متوصل به تقلب نشوند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ «تدامیچی یاماموتو» نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان با بیان اینکه ناظرین داخلی نقش مهمی را در انتخابات پارلمانی بازی می‌کنند، افزود که ناظرین افغان پاسبانان روند انتخابات هستند.

یاماموتو افزود که پوشش گسترده و آگاهانه توسط ناظران بی‌طرف افغان و نمایندگان نامزدان در بیش از ۵۰۰۰ مرکز رای دهی بسیار مهم است.”

او تاکید کرده است که حضور ناظرین داخلی نشان دهنده یکی از موثرترین ابزارها برای شناسایی و جلوگیری از تقلب است.

نماینده‌ خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته است:”در میان این ناظرین به شمول نمایندگان احزاب و نامزدان، چندین هزار ناظر زن هم حضور دارند. تمام ناظرین و نمایندگان باید در رابطه به رای‌دهی و پروسه شمارش آراء آموزش دیده باشند و زمانی که در مراکز رای‌دهی حضور می‌یابند باید تمام قوانین و مقررات را مراعات کنند.”

تدامیچی یاماماتو افزوده است که نقش بارز ناظرین داخلی نشان می‌دهد که این یک پروسه انتخاباتی تحت مالکیت افغان‌ها است و افغان‌ها به عنوان داوران نتایج نهایی عمل می‌کنند.

او گفته است که در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۸ افغانستان هیچ ناظر بین‌المللی در مراکز رای‌دهی به کار گماشته نشده است.

آقای یاماماتو تاکید کرده است:”سازمان ملل متحد ماموریت دارد تا مقام‌های افغان را در زمینه های تخنیکی روند انتخابات حمایت نماید. سازمان ملل متحد در افغانستان در انتخابات پارلمانی ۲۰ اکتوبر هیچ ماموریت نظارتی یا مشاهدتی ندارد.”

بیش از ۲۵۰ هزار ناظر داخلی، نمایندگان احزاب سیاسی و نامزدان برای بررسی انتخابات ۲۸ میزان مجوز رسمی دریافت کرده‌اند.

خبرهای مرتبط:

یوناما خواستار توقف خشونت علیه کاندیدان و رای دهنده گان شد

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=46151