وضعیت جنگی در سرپل/مرکز سرپل و ولسوالی صیاد در آستانه سقوط

طالبان پس از تسلط بر منطقه میرزا اولنگ ولایت سرپُل، دست به کشتار جمعی زده و ده‌ها غیر نظامی از جمله زنان و کودکان را در این منطقه تیرباران کرده است. سخنگوی ولایت سرپُل، وضعیت کنونی ولایت سرپل را غیر عادی و جنگی می‌خواند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ در جریان درگیری‌های دو روزه؛ خانواده‌های زیادی از باشنده‌های محل، از منطقه فرار کردند؛ اما پس از مسدود شدن دره «میرزا اولنگ» از سوی طالبان، بیشتر خانواده‌ها در منطقه گیر ماندند. خانواده هایی که اکثرن از سوی مهاجمان به رگبار بسته شدند.

مقامات محلی می‌گویند که در این حمله، گروه طالبان و داعش هم‌دست بودند و این منطقه را با کمک هم از تسلط نیروهای امنیتی و خیزش مردمی خارج ساختند.

ذبیح الله امانی سخنگوی ولایت سرپُل روز یک شنبه گفت که در این حمله بیش از شش صد جنگ‌جوی طالب و داعش شرکت داشتند و بعد از تسلط بر میرزا اولنگ، ده ها غیرنظامی را به رگبار بسته اند.

او افزود: ” تروریستان بعد از ورود به میرزا اولنگ، دست به کشتار بی رحمانه افراد ملکی زدند. طبق گزارش‌های اولیه که ما داریم، بین سی تا چهل نفر از افراد ملکی را آن‌ها تیرباران کردند که در بین این افراد زنان، کودکان و حتا افراد محاسن سفید نیز شامل اند”.

محمد عظیم قویاش سناتور سرپل در مجلس سنا نیز کشتار گروهی باشندگان میرزا اولنگ ولسوالی صیاد را تایید می‌کند. او اما آمار قربانیان را چهل و هشت نفر می‌خواند.

به گفته او، بعد از سقوط میرزا اولنگ بدست طالبان، والی نام نهاد این گروه در محل می‌آید و مردم را در یک مسجد جمع می‌کند و برای همه عفو عمومی اعلام می‌کند. اما بعد از او، یک سرگروپ دیگر این گروه وارد منطقه شده و جمعی از آنان را یک کیلومتر دورتر از مسجد برده و همه را به رگبار می‌بندد.

گروه طالبان چهارده روز پیش در ولایت غور نیز دست به کشتار جمعی زد. جنگ‌جویان این گروه که گفته می شود در ولایت غور نیز یک جا با گروه داعش دست به حمله زده بودند، در یک حمله تهاجمی، ولسوالی تی‌وَرَ ولایت غور را از کنترول نیروهای دولتی بیرون کرده و بیشتر از ۱۵۰ غیر نظامی را به گلوله بستند. این ولسوالی پس از سه – چهار روز دوباره از طالبان گرفته شد.

سخنگوی ولایت سرپُل، وضعیت کنونی ولایت سرپل را غیر عادی و جنگی می‌خواند.

او می گوید که از مرکز نیز خواهان کمک نظامی شده اند، اما آنچه که از سخنان او برداشت می‌شود این است که نیروهای امنیتی تاکنون به داد این ولایت نرسیده اند و مقامات امنیتی و محلی آن ولایت هنوز هم چشم به راه کمک نظامی از مرکز هستند.

اکنون اما نگرانی‌های بیشتری مردم سرپل را تهدید می‌کند. به گفته سخن‌گوی این ولایت، با سقوط میرزا اولنگ هم مرکز سرپل مورد تهدید قرار گرفته و هم مرکز ولسوالی صیاد.

نمایندگان این ولایت در مجلس سنا هم از این نگرانی سخن می‌گوید. قویاش خطر را بیش‌تر از آن‌چه که گزارش داده می‌شود می‌خواند.

او فاصله بین میرزا اولنگ و مرکز ولسوالی صیاد را کمتر از ده کیلومتر می‌خواند و می‌گوید، اگر نیروهای کمکی به این منطقه نرسد، هم مرکز ولسوالی صیاد و هم مرکز سرپل بدست هراس افگنان سقوط خواهد کرد.

آقای قویاش به هشدار گفت: ” نیروهای که در آنجا موجود است واقعا تعداد شان کم است و روحیه شان ضعیف است و اگر نیروهای کمکی از قول اردوی مزار شریف از مرکز قطعه کوماندو در آنجا اعزام نشود و توسط طیاره ها بمب باران نشود و دوباره عملیات آغاز نشود، نه تنها که ولسوالی صیاد به دست دشمن سقوط می‌کند، بلکه دشمن در حالت پیشروی است و مرکز ولایت هم به دست دشمن سقوط می کند.”

ولایت سرپل در سال‌های اخیر به شدت نا امن شده و گروه‌های هراس افگن بشمول طالبان و داعش در نقاط گونه‌گون این ولایت حضور چشم‌گیر شان را ثابت کرده اند.

در حمله اخیر نیز طالبان از ولسوالی‌های بلچراغ ولایت فاریاب، قوش‌تپه و درزاب ولایت جوزجان و کوهستان ولایت سرپل نیروی جنگی تدارک دیده و به این منطقه مهم حمله کردند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=5875