ولایت های همجوار٬ تهدیدی برای دایکندی/ باشندگان دایکندی در جلریز و غوربند سربریده می شوند/ به امنیت و راه های مواصلاتی توجه شود

نماینده مردم دایکندی در پارلمان اظهار داشت: همکاری مردم؛ دلیل اساسی موجودیت امنیت در دایکندی بوده و یکی از ولایت‌های امن کشور به شمار می‌رود؛ اما بیشتر وقت‌ها با تهدید گروه‌های مخالف دولت مستقر در ولایت‌های همجوار مواجه می‌باشد.
«سیدمحمد داود سادات ناصری» نمایندگان مردم دایکندی در گفتگو با خبرگزاری صنا با ابراز خرسندی از وضعیت امنیتی داخلی دایکندی، گفت: هرازگاهی امنیت این ولایت از طریق ولایت‌های همجوار مورد تهدید قرار می گیرد.
ناصری افزود: بیشتر ولسوالی‌های دایکندی با ولایت‌های نا امن چون؛ غزنی، ارزگان، هلمند و غور هم‎مرز است که بیشتر بخش‌‎های این ولایت‌ها در اختیار مخالفان دولت است.
به گفته وی٬ تنها مرز ولایت بامیان با ولایت دایکندی امن است که هیچ گونه تهدیدی از این طریق متوجه امنیت این ولایت نمی‌شود.
عضو پارلمان کشور از امنیت داخلی دایکندی ابراز رضایت کرده و تصریح کرد: اختلاف‌های حزبی و گروهی اندک٬ در برخی ولسوالی‌های این ولایت وجود دارد؛ اما در حدی نیست که امنیت این ولایت را در خطر اندازد ویا غیر قابل کنترول باشد.
به باور ناصری دلیل امنیت در این ولایت همکاری و حمایت نزدیک مردم از دولت می‌باشد و همواره گروه‌های مردمی از نیروهای دولتی حمایت کرده و در مقابل مخالفان مسلح جنگیده اند.
سیدمحمد داود سادات ناصری اظهار داشت: نیروهای امنیتی و گروه‌های مردمی با انگیزه‌ عالی و روحیه‎ای قوی در مقابل مخالفان و تروریستان می‌جنگند؛ بنابر همین دلیل طالبان و دیگر گروه‌های مخالف دولت موفق به اشغال هیچ نقطه‌ای این ولایت نشده اند.
ناصری با بیان اینکه تشکیل نهادهای امنیتی این ولایت نسبت به مساحت و کوهستانی بودنش خیلی اندک است٬ گفت: در زمان مقابله و جنگ با مخالفان مسلح و دولت اگر در یک سنگر ده پولیس هستند، حتمن نزدیک پنجاه نفر مردم محل زیر امر و همکار پولیس‎ عمل می کنند.
وی افزود: از نگاه شریعت تقریبأ در تمام بخش‌های ولایت دایکندی زنان به حقوق شان دسترسی دارند که خشونت علیه زنان در این ولایت در حد خیلی پایین است و زنان در امنیت به سر می‌برند.
این نماینده ای مردم از امنیت راه‌های موصلاتی این ولایت با مرکز کشور و دیگر ولایت‎های همجوار رازی نیست و تصریح کرد: زمانی که که باشندگان این ولایت صدها کیلومتر را با امنیت کامل می‌آیند، در جلریز یا غوربند سر بریده می‌شوند.
ناصری خطاب به رهبران دولت وحدت ملی گفت: وقتی که امنیت صدها کیلومتر را خود مردم تامین می‌کنند، دولت حد اقل امنیت راه مواصلاتی با مرکز کشور(هفت یا هشت کیلومتر در جلریز و نزدیک به بیست کیلومتر در غوربند) را تامین کند.
سیدمحمد داود سادات ناصری از تلاش‌های نیروهای امنیتی این ولایت ابراز سپاس کرد و افزود: نیروهای امنیتی این ولایت همیشه در تلاش تامین امنیت جان و زندگی مردم هستند؛ اما در کنار این نهادها رول عمده و اساسی را مردم این ولایت دارد.
وی با تأکید بر اینکه رئیس جمهور از کادرهای مهم و کلیدی در سراسر کشور در تمام بخش‌ها، به خصوص در بخش امنیت استفاده‌ی اعظمی کند٬ تصریح کرد: دولت باید در بخش تأمین امنیت دایکندی و راه های مواصلاتی این ولایت توجه کند.

 

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=10990