نگرانی نمایندگان از وضعیت کنونی کمیسیون انتخابات

نمایندگان مجلس پارلمانی با اظهار نگرانی از وضعیت فعلی اداره کمیسیون انتخابات افغانستان، گفت که اگر این حالت ادامه پیدا کند در آینده کمیسیون انتخابات، اعتماد مردم را از دست خواهد داد.
به گزارش خبرگزارش صنا؛ نمایندگان مجلس پارلمانی با اظهار نگرانی از وضعیت فعلی اداره کمیسیون انتخابات افغانستان، گفت که اگر این حالت ادامه پیدا کند در آینده کمیسیون انتخابات، اعتماد مردم را از دست خواهد داد.
آنان می‌گویند که اگر به وضعیت کنونی کمیسیون نگاهی شود، دیده می‌شود که اصلاحات انجام شده در روند انتخابات قناعت بخش نیست.
«نذیر احمد احمدزی» معاون دوم مجلس نمایندگان که در نشست روز گذشته اشتراک کرده بود گفت که برگزاری انتخابات شفاف بر اساس طرزالعمل کنونی کمیسیون انتخابات و شناسنامه‌های ورقی ناممکن نیست و حکومت به هرشکل ممکن باید مسئولیت خود را ادا کرده و انتخابات شفاف برگزار کند.
یک تن از اعضای این مجلس می‌گوید که اگر در این فرصت محدود، اصلاحات لازم انجام نشود، انتخابات بصورت عادلانه برگزار نخواهد شد و این یک جفا در حق ملت است.
گفته می‌شود که یکی از اصلاحاتی که باید آورده شود، تبدیل روئسای ولایتی کمیسیون انتخابات است. شماری از افراد به دلیل فساد در کمیسیون‌های ولایتی انتخابات، در صف هستند تا براساس معامله در انتخابات آینده موفق به راهیابی به مجلس شوند.

از سویی هم اظهاراتی در این مجلس صورت گفت که اگر انتخابات آینده پر از تقلب برگزار شود، مردم به پای صندوق‌های رای نخواهند رفت و انتخابات آینده آخرین انتخابات در کشور خواهد بود.

نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌شود که اخیراً کمیسیون انتخابات گفته است که انتخابات آینده براساس شناسنامه‌های ورقی برگزار خواهد شد.
براساس تاریخ اعلام شده از سوی کمیسیون انتخابات، شانزدهم سرطان سال آینده انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی برگزار خواهد شد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=16593