پای‌کج حکومت را راست می کنیم

عطا محمد نور از بنیان‌گذاران ائتلاف نجات افغانستان عصر روز گذشته در شهر مزار شریف حین توضیح برنامه‌های آینده‌ی این ایتلاف خطاب به هوادارانش گفت که پای کج حکومت را راست می‌کند و شرکای بین المللی طرف نشوند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ آقای نور گفت، افغانستان خانه مشترک همه اقوام ساکن در کشور است هرکسی که هر فعالیت سیاسی را جنبه قومی می دهد، مزد بگیر بیگانه ها هستند و می خواهند پول به دست آورند و ریشه دشمنی را در این کشور آب دهند، ما همیشه کوشش کرده‌ایم که حرف ما به منظور مشارکت سیاسی و عدالت اجتماعی تنظیم گردد.

به گفته او، مردم افغانستان با یک ونیم میلیون قربانی که داده اند، امروز چطور خاموش باشند تا حلقه خاصی بر قدرت سوار باشند و رکاب بزنند ولی حقوق سیاسی، امنیتی، اجتماعی و اقتصادی شان پایمال گردد.

او با اشاره به این که مردم افغانستان به خاطر دست یافتن حقوق شان و رهایی از ظلم و استبداد جهاد کرده اند، افزود که به خاطر دست یافتن به حقوق سیاسی و اجتماعی تا آخرین مرحله مبارزه می کند؛ “این ملت جهاد کرده تا وطن را آزاد کند و امروز در خانه‌ها بنشینند ولی این آقایون که نمی فهمم از کجا آمده اند، قدرت نمایی، ظلم و استبداد کنند”.

والی بلخ گفت که وحدت ملی، عدالت اجتماعی و مشارکت سیاسی از خواسته‌های مردم افغانستان است و او نیز برای تحقق آن حاضر است هرکاری بکند.

به باور آقای نور وضعیت امنیتی کشور به شدت نگران کننده است. سرمایه‌گذاران، سرمایه‌های شان را از افغانستان بیرون کرده‌اند، وزرا و والی‌ها صلاحیت ندارند و کشور توسط افراد محدودی مدیریت می‌شوند.

آقای نور تصریح کرد : «کشور توسط سه، چهار نفر مشخص قبضه شده است و نه تقسیم کار وجود دارد و نه مشارکت سیاسی و نه برنامه‌ی برای خدمت به مردم».

والی بلخ همچنان از داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرائیه کشور انتقاد کرد که او توانایی کاری نداشته به این خاطر ارتباط خود را با ریاست اجرائیه قطع کرده است.

او تاکید کرد که هیچ صدای اعتراضی شنیده نمی‌شود و بارها خواسته که با ریاست جمهوری گفتگو کند اما موفق به این عمل نشده و برای دفاع از مردم و ارزش‌هایی برای تحقق آن مبارزه نموده ایتلاف نجات برای افغانستان را تشکیل داده است.

والی بلخ گفت که ایتلاف نجات افغانستان با قدرت به فعالیت خود آغاز کرده و هدف آن سقوط نظام نیست، چون اعضای ایتلاف ستون‌های نظام‌ اند هدف آنها اصلاح آن است.

والی بلخ تاکید کرد که در جستجوی راه معقول برای کسب حق مردم است اما اگر حکومت به استبداد ادامه دهد، از هر آدرسی که کمک دریافت کند آنرا خواهد پذیرفت.

عطا محمد نور همچنین علاوه کرد که دوسیه جنرال دوستم را سیاسی ساختند تا ایتلاف را از هم بپاشانند وگرنه به سفارتهای خارجی چه کار بود که اعلامیه می دهند.

او گفت: “ما از شرکای بین المللی می خواهیم که در امور ما اضافه از حد خود عدول نکنند؛ بگذارند که افغانها توانایی خود را به خرج دهند و علیه ایتلاف هم دانه چینی نکنند این ایتلاف شخصی نیست از عمق ملت است و خود را با مردم مواجه نکنند”.

به گفته او، دوسیه سازی و پرونده سازی مردود است و این کار نمی تواند برای اعضای ایتلاف مشکلی خلق کند؛ شما (حکومت) هم این کار را نکنند که بخیر کسی نیست. هر فیصله که غیر قانونی است سرما تطبیق شدنی نیست ما بطی به پیش نمی رویم و این حکومت را اصلاح می کنیم از بچه ترسانک هم نمی ترسیم.

عطا محمد نور در پاسخ به انتقادهایی در مورد اینکه چرا این ایتلاف در ترکیه اعلام موجودیت کرد گفت که اشکالی ندارد در هرجایی برای مسایل کشور جلسه گرفته شود و تاکید کرد که وابستگی به هیچ کشوری ندارد.

ایتلاف نجات افغانستان چندی قبل،پس از سلسله مذاکرات میان عبدالرشید دوستم، عطا محمد نور و محمد محقق در ترکیه ایجاد شد و قرار است به زودی کارهای عملی خود را در کابل آغاز کند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=4450