پروسه صلح افغانستان محور دیدار سرور دانش با مقام های چینی

محمد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری در دیدار با مقام‌های چینی، نقش چین در پروسه صلح افغانستان را با اهمیت خوانده و ابراز امیدواری کرده که چین در این زمینه نقش مهم‌تری را ایفا کند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ آقای دانش که روز یکشنبه (۸ اسد) به دعوت رسمی مقام‌های چینی به این کشور سفر کرده است، با چن کوانگو دبیر اول حزب کمونیست سین کیانگ، والی و مقامات محلی این ایالت دیدار و در مورد مسایل مورد علاقه دو طرف گفتگو کرد.

در این دیدار آقای چن کوانگو گفت که کشور چین بسیار خرسند است که با افغانستان هم مرز است و همیشه روابط دوستانه و سالم بین دو کشور برقرار بوده است.

وی زمینه های همکاری بین دو کشور را گسترده دانست و بیان داشت که چین خواهان همکاری مداوم در زمینه هایی چون مبارزه با تروریسم، امنیت منطقه ای، همکاری های اقتصادی، فرهنگی و آموزشی و تجاری است.

آقای دانش نیز گفت؛ کشور چین دارای تاریخ و تمدن کهن و رهبری با تدبیر و اقتصاد پیش رفته است که افغانستان به وجود چنین همسایه و همکار خوب در کنار خود افتخار می کند.

وی بیان داشت که در طی ده سال گذشته در حدود ۶۰ سند حقوقی و همکاری بین دو کشور امضا شده است و ما تلاش می کنیم که زمینه های تطبیق کامل این اسناد حقوقی فراهم شود.

معاون رییس جمهور نقش کشور چین را در مناسبات منطقه ای و بین المللی با اهمیت دانست و گفت:” چین می تواند در تامین امنیت منطقه به خصوص افغانستان سهم عمده داشته باشد و اشتراک این کشور در گفتگوهای چهارجانبه بین افغانستان، ایالات متحده، پاکستان و چین دلیل بر اهمیت و جایگاه چین است و امیدواریم که نقش مهم تری در این زمینه ایفا کند”.

آقای دانش افزود:” افغانستان در عین حالی که به صلح باورمند است و باب گفتگوها را هم چنان باز نگه داشته است، همزمان درخط مقدم جبهه ضد تروریسم در حال نبرد است و با بیش از ۲۰ گروه تروریستی می جنگد که بیشتر آن ها از سوی کشورهای خارجی تمویل، تجهیز و حمایت می شوند”.

وی بخش همکاری های اقتصادی و تجاری چین را مهم ترین شریک اقتصادی و تجاری افغانستان دانست و گفت که طرح یک کمربند یک راه مهم ترین طرح اقتصادی است که بین دو کشور مشترک است و افغانستان خود را متعهد به حمایت و حفاظت از آن در منطقه می داند.

آقای دانش اظهار داشت که در چوکات این طرح بزرگ اقتصادی، دو پروژه مهم خط آهن بین پنج کشور افغانستان، چین، ترکمنستان، تاجیکستان، ایران و قرقیزستان و هم چنین شبکه فایبر نوری از کاشغر به فیض آباد افغانستان، قرار دارد که نقش مهم در رشد اقتصاد منطقه و جهان خواهد داشت.

معاون رییس جمهور، افغانستان را بازار آماده برای کالاهای چینی دانست و گفت که هم اکنون بزرگ ترین پروژه های سرک سازی و استخراج معادن با کمپینی های چینی قرارداد شده است که معدن مس عینک از مهم ترین آن ها است.

وی تاکید کرد که این قرارداد مدتی است با مشکل مواجه شده است و امیدواریم که با همکاری و جدیت دو کشور این مشکل حل گردد و همچنین امیدواریم سهولت هاى بیشتر براى ورود کالاهاى افغانستان مانند زعفران، جلغوزه، بادام و میوه هاى تازه و سنگ مرمر و انواع قالین و مانند آنها به چین نیز فراهم گردد.

استاد دانش هم چنین در بخش همکاری های آموزشی و فرهنگی نیز گفت که به نمایش گذاشته شدن گنجینه های تاریخی موزیم افغانستان در شهرهای چین، طرح خواهرخواندگی شهرهای تاریخی دو کشور با همدیگر و تحصیل دانشجویان افغان در دانشگاه های چین بخشی از فعالیت هایی است که روابط تاریخی و فرهنگی گذشته دو کشور را زنده می سازند.

وی گفت هم اکنون نهاد کنفوسیوس در دانشگاه کابل فعال است که به منظور آموزش زبان چینایی به افغان های علاقمند فعالیت می کند و ما خواهان فعال سازی چنین مرکزی در دانشگاه های بلخ، هرات و بامیان نیز هستیم.

در اخیر معاون رییس جمهور هم چنین گفت که افغان هایی که به طور رسمی به کشور چین سفر می کنند یا تاجران هستند و یا دانشجویان که این دو قشر در برخی از مناطق دچار مشکلاتی در زمینه راجستر شدن شرکت های تجارتى و هم چنین تمدید ویزاهای شان هستند و امیدواریم که این مشکلات با حسن نیتی که در رهبری حکومت مرکزی چین و حکومت محلی سین کیانگ وجود دارد رفع گردد.

گفتنی است که سرمنشی حزب کمونیست در ایالت سین کیانگ در باره مشکلات افغان های مقیم سین کیانگ وعده قطعی همکاری داد و گفت که به طور جدی این مشکلات را بررسی کرده و به حکومت محلی دستور خواهیم داد که مشکلات را به وزارت امور خارجه چین اطلاع داده و در مورد حل آن ها در همکاری و هماهنگی با سفارت افغانستان اقدام کند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=5497