استخبارات امریکا : وضعیت افغانستان در سال آینده بدتر خواهد شد

پیش بینی وضعیت افغانستان در سال 1397

گزارشات ادارات استخباراتی امریکا نشان می دهد که بخاطر شدت حملات طالبان، وضعیت ناپایدار سیاسی و اقتصادی و ادامه حمایت پاکستان از هراس افگنی، وضعیت افغانستان در سال پیشرو بدتر خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری صنا ، مسئولان نهادهای امنیتی و استخباراتی امریکا روز گذشته در کمیته روابط خارجی سنای این کشور در مورد این گزارشات توضیحات دادند.

در اعلامیه جامعه اطلاعاتی و استخباراتی امریکا آمده است: ” با درنظرداشت بی ثباتی سیاسی مداوم، حمله‌های شورشیان طالبان، عملکرد ناپایدار نیروهای امنیتی افغانستان و کمبود چشمگیر منابع مالی، احتمال دارد که وضعیت کلی در افغانستان در سال پیشرو بدتر شود.”

این بررسی های استخباراتی همچنان پیش بینی کرده که حکومت وحدت ملی بخاطر برگزاری انتخابات به تعویق افتاده پارلمانی و انتخابات ریاست جمهوری دست و پنجه نرم خواهد کرد.

این بررسی همچنان از احتمال رکود اقتصادی در افغانستان سخن گفته و افزوده که این کشور به کمکهای خارجی به ویژه امریکا متکی خواهد شد.

در بخش دیگر این بررسی ها آمده است: “نیروهای امنیتی افغانستان به کمک همکاران خارجی شان احتمال دارد اداره مراکز عمده و پرنفوس افغانستان را بدست گیرند اما افزایش فعالیت ها و ساحه جنگ طالبان بر این مراکز آسیب مداوم خواهند رساند.”

به نقل از تلویزیون یک ، در این گزارش استخباراتی همچنان از حمایت پاکستان از هراس افگنی انتقاد شدید شده است، کشوری که همواره عامل بی ثباتی افغانستان و حتی هند از سوی حکومت های این کشورها تلقی می شود.

این بررسی ها در حالی همگانی می شود که امریکا در سال جاری ۴۵ میلیارد دالر در فعالیت های نظامی اش در افغانستان مصرف کرده که در کل از سال ۲۰۰۱ به اینسو مصرف واشنگتن در افغانستان به نزدیک به ۹۰۰ میلیارد دالر رسیده است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=21346