پیمان امنیتی کابل – واشنگتن نتوانست دوای درد مردم افغانستان باشد/ وحدت را حفظ کرده و افغانستان واحد بسازیم

۴ سال از امضای پیمان امنیتی کابل – واشنگتن می گذرد و اما شماری از اعضای مجلس نمایندگان می گویند که این پیمان نتوانست دوایی برای دردهای مردم افغانستان باشد.

پیمان امنیتی کابل – واشنگتن به تاریخ هشتم میزان سال ۱۳۹۳ با حضور محمد اشرف غنی ، رئیس جمهور، عبدالله عبدالله رئیس اجرایی، شماری از رهبران جهادی و مقامات دولتی، میان محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی پیشین رئیس جمهور و جیمز کانینگهام سفیر آن زمان امریکا در کابل امضا شد

در همین حال «عبدالستار خواصی» عضو مجلس نمایندگان در گفت‌وگو با خبرگزاری صنا می گوید که پیمان امنیتی با امریکا نتوانست به دردهای مردم افغانستان نقطه پایان بگذارد.

پشیمانی دیگر سودی ندارد

خواصی افزود: از روز اول که پیمان امنیتی با امریکا به پارلمان آمد، من به تمام وکلا گفتم این پیمان دوای درد افغان ها نیست و به مشکلات آنها اضافه خواهد کرد، اما پارلمان بدون درنظر داشت اضرار این پیمان، آنرا تأیید کرد.

وی تصریح کرد: پارلمان افغانستان قبل از امضای پیمان امنیتی کابل – واشنگتن آینده نگری نکرد، اما اکنون که ۴ سال از امضای این پیمان می گذرد، پشیمان شده و خواستار بازنگری آن گردید.

پیمان امنیتی کابل – واشنگتن و گسترش بحران در افغانستان

عضو پارلمان کشور اظهار داشت: با امضای پیمان امنیتی با امریکا، مشکلات امنیتی افزایش یافت، اقتصاد مردم به صفر رسید، دالر از ۶۰ به ۷۵ افغانی رسید و همه روزه ده ها تن از جوانان افغان قربانی شدند، که این خود نشان دهنده ناکامی پیمان امنیتی کابل – واشنگتن است.

عبدالستار خواصی در ادامه گفت: تمام بدبختی های کنونی در افغانستان ناشی از امضای پیمان امنیتی با امریکا است.

پیمان امنیتی با امریکا بازنگری شود

خواصی با تأکید به بازنگری پیمان امنیتی کابل – واشنگتن، با اشاره به جملاتش در پارلمان افزود: قبل از امضای پیمان گفته بودم که امضای پیمان امنیتی با امریکا یعنی وثیقه مرگ مردم افغانستان به دست امریکا است و اکنون میبینیم که بمباردمان آنها از مردم افغانستان قربانی می گیرد.

وی تصریح کرد: جنگ و نا امنی و قربانی شدن هزاران شهروند افغانستان از پیامدهای پیمان امنیتی با امریکا است در حالیکه هم اکنون تعدادی از کشورها نیز در امورات افغانستان مداخله می کنند و قربانی همه این قدرت نمایی ها مردم افغانستان است.

مردم افغانستان وحدت خود را حفظ کنند

عضو مجلس نمایندگان خطاب به رهبران حکومت وحدت ملی گفت: برای رهایی افغانستان از بحران های جاری و کشمکش های قدرت ها، تلاش کنید و به علایق و مخالفت های سیاسی خود نقطه پایان بگذارید.

عبدالستار خواصی در پایان سخنانش تأکید کرد: امروزه نیاز مردم افغانستان همدلی و وحدت است که تمام علایق و انگیزه های شخصی خود را کنار گذاشته و یک افغانستان واحد بسازیم.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

17 − 16 =

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=44692