چشم امید مجلس سنا به نشست علما در عربستان

مجلس سنا کشور چشم امید خود را به نشست علمای جهان اسلام در عربستان سعودی دوخته و امیدوار است که این نشست جنگ افغانستان را نامشروع اعلام کند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنا در نشست امروز سه‌شنبه (۱۹ سرطان) این مجلس، نشست علمای کشورهای اسلامی در عربستان سعودی را برای افغانستان بسیار با اهمیت خواند.

ایزدیار ابراز امیدواری کرده است که در این نشست علمای اسلامی فتوای شرعی در مورد جنگ افغانستان صادر کنند و این جنگ را نا مشروع اعلام کنند.

وی تاکید کرد که علمای اسلامی در این نشست، آنعده از کشورهای اسلامی را که با استفاده از فتواهای شرعی، جنگ افغانستان را دامن می‌زنند سرجای شان بنشانند.

معاون اول مجلس سنا خاطر نشان کرد که طالبان نباید از فتوای علمای کشورهای اسلامی سرپیچی کرده و بر ادامه جنگ شان در کشور تاکید ورزند.

با این وجود، گل احمد اعظمی یک عضو سنا بیان داشت: ” امیدواریم علمای کشورهای اسلامی از ختم جنگ در افغانستان حمایت کنند تا راهی برای آغاز گفتگوهای صلح در افغانستان دریافت گردد.”

اما، زلمی زابلی عضو دیگر مجلس سنا گفت که طالبان به دستور پاکستان در این نشست شرکت نکرده و اعلام کرده است که فیصله علمای اسلامی را در مورد جنگ افغانستان قبول ندارد.

آقای زابلی دولت امریکا را مقصر اصلی ادامه جنگ در کشور خواند و گفت که اگر امریکا بر پاکستان فشار وارد کند، پاکستان مجبور می‌شود طالبان را به روند صلح افغانستان حاضر کند.

به گفته او، طالبان نوکران پاکستان‌اند و پاکستان نوکر امریکا است و تا زمانیکه امریکا صادقانه در روند صلح افغانستان همکاری نکند، پاکستان نیز برای همکاری با روند صلح افغانستان آماده نخواهد شد.

نشست علمای ۳۷ کشور اسلامی در مورد جنگ و صلح افغانستان امروز در شهر جده عربستان در حال برگزاری است و قرار است این نشست فردا در شهر مکه برگزار شود.

طالبان در این نشست شرکت نکرده و از این نشست خواسته‌اند که فتوای غیر مشروع بودن جنگ افغانستان را اعلام نکند.

گروه طالبان در بیانیه ای اعلام کرد: اگر این نشست جنگ کنونی افغانستان را حرام اعلام نمایند، همکاری با امریکا خواهد بود.

طالبان گفته است که جنگ آنها در افغانستان برادر کشی نیست بلکه جنگ در برابر اشغالگران می‌باشد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=36901