چین خواستار تنظیم تفاهمنامه همکاری امنیتی با افغانستان شد

دولت چین خواستار تنظیم یک تفاهمنامه همکاری امنیتی میان چین و افغانستان در خصوص مبارزه با تروریزم و همکاری‌های مرزی شد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛‌ در خبرنامه وزارت امور داخله کشور آمده است که ویس احمد برمک وزیر امور داخله، روز پنجشنبه (۸ سنبله) در دفتر کارش با یک هیات چینی در مورد همکاری‌های مشترک امنیتی میان دو کشور دیدار و گفتگو کرد.

یک هیات ۱۲ نفره چینی به ریاست آقای چینگ گوپینگ معاون وزارت داخله چین در امور مبارزه با تروریزم روز پنجشنبه وارد کابل شد.

هدف سفر این هیأت به کابل، بحث روی چگونگی مبارزه موثر با تروریزم، بخصوص در مناطق مرزی چین و افغانستان خوانده شده است.

در این دیدار چینگ گوپینگ، خواستار تنظیم یک تفاهمنامه همکاری امنیتی میان چین و افغانستان در خصوص مبارزه با تروریزم و همکاری‌های مرزی شد.

وی گفت که کشورش آماده است تا زمینه فراگیری آموزش‌های مسلکی را برای افسران پولیس ملی افغانستان در چین فراهم ساخته و در تقویت نیروهای پولیس افغانستان در امر مبارزه با تروریزم همکاری بیشتر نماید.

برمک نیز، در پاسخ به پیشنهادهای هیأت چینی گفت که در مبارزه با تروریزم نیاز به همکاری همه جانبه منطقه یی است و افغانستان از طرح های سازنده کشورهای منطقه در خصوص مبارزه موثر با تروریزم استقبال می‌کند و آن را در سرکوب گروه‌های تروریستی و تامین امنیت کشور و منطقه موثر می‌کند.

وزیر امور داخله تصریح کرد که مردم افغانستان در امر مبارزه با تروریزم قربانی های زیادی داده و جنگ تحمیلی جاری در افغانستان امنیت کل منطقه را با مشکل مواجه ساخته و لازم است که تمامی کشورهای منطقه در امر مبارزه با تروریزم مردم افغانستان را همکاری نمایند.

گفتنی است که این هیات چینی با رهبران حکومت وحدت ملی نیز دیدار کرده و بر مبارزه مشترک دو کشور علیه تروریزم تاکید کرده است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=41880