تمرکز سازمان هم‌کاری‌های شانگ‌های روی مبارزه علیه تروریزم و قاچاق مواد مخدرضروری است

محمد اشرف غنی، رییس جمهور کشور می‌گوید، با توجه به تهدیدهای تروریزم منطقه‌یی و فرامنطقه‌یی، لازم است تا سران سازمان هم‌کاری‌های شانگ‌های روی مباررزه علیه تروریزم و قاچاق مواد مخدر کار نمایند.

به گزارش خبرگزاری صنا, محمد اشرف غنی که در هفدمین نشست سازمان هم‌کاری‌های شانگ‎های سخن می‌زد گفت که افغانستان در حال حاضر با بیست گروۀ تروریستی بین‌المللی می‌جنگد و افزود که من در این جلسه‌ آمده‌ام تا به همین‌ دلیل، افزایش هم‌کاری‌ها را در راستای مبارزه با دهشت‌افگنی، اعلام نمایم.

رییس جمهور افغانستان افزود ما قربانی تروریزم هستیم و انتظار داریم تا یک اقدام مشترک واساسی از سوی کشورهای منطقه علیه این پدیده شکل بگیرد.

آقای غنی در ادامه گفت که تهدیدهای تروریزم منطقه‌یی و سازمان‌های تروریستی فرامنطقه‌یی مانع اساسی در مقابل رسیدن به آروزهای تمامی مردمان منطقه‌ به ویژه افغانستان محسوب می‌شود.

وی به سران سازمان هم‌کاری‌های شانگ‌های خاطر نشان ساخت که دولت افغانستان انتظار دارد تا سازمان شانگ‌های روی ستراتیژی مبارزه علیه تروریزم و قاچاق مواد مخدر کار نماید و نیز گفتمان منطقه‌یی را برای مهار و سرکوب گروه‌ها و سازمان‌های تروریستی شکل گیرد.

او گفت که صلح و ثبات نیاز اساسی منطقه به شمار می‌رود و ضرورت است تا برای تامین این خواست‌ها، هم‌کاری‌های منطقه‌ثیی تقویت یابد. وی به سران عضو سازمان هم‌کاری‌های شانگ‌های هم‌چنان خاطر نشان ساخت که افغانستان در امر مبارزه با تروریزم و تداوم و تحکیم ثبات در منطقه تمرکزی جدی دارد.

وی در جریان سخنانش از مقام‌های پاکستان در این اجلاس خواست تا در راستای وصل شدن آسیای مرکزی به آسیایی جنوبی نقش خود را به شکل موثر ایفا کند.

گفته‌ می‌شود که رییس جمهور کشور در حاشیه نشست هفدمین اجلاس سازمان هم‌کاری‌های شانگ‌های با نواز شریف، نخست وزیر پاکستان نیز روی به‌‍تر شدن روابط بین کابل و اسلام‌آباد نیز صحبت کرده‌است.

از سوی ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در این اجلاس گفته‌است راه بوجودآمدن صلح در منطقه جنگ نه بل‌که مذاکره می‌باشد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=2352